Лингвистика
помогите написать английское произношение русскими буквами
EDUCATION IN UKRAINE The right to education in Ukraine is guaranteed by the Constitution (Article 53). Every boy or girl must get secondary education; it means that secondary education is compulsory in our country. There are state schools where education is free of charge and private primary and- secon¬dary schools where pupils have to pay for their studies. Every school has a core curriculum and a school cur¬riculum. The core curriculum includes Ukrainian, Ukrain¬ian Literature, Mathematics, Physics, Chemistry, Geogra¬phy, World Literature, a Foreign Language and others. As each citizen of Ukraine has the right to get secondary education in the mother tongue, there are schools for national minorities in which pupils study their native language. In most of them all the school subjects are taught in that language. After finishing the 9th form of a secondary school young peojjle can go to the 10th form or to a vocational or tech¬nical school. The kinds of secondary educational establish¬ments are lyceums and gymnasiums. They offer programmes giving a profound knowledge in some field of study. After getting secondary education a school-leaver can start work¬ing or enter an institute, an academy or a university. Many academies and universities have evening and extramural departments.
Эдюкейшн ин Укрэйн
Вэ райт ту эдюкейшн ин Укрэйн из гэренти бай вэ Конститьюшин (Атикл фифти фри) . Эври бой о гёрл маст гет секондери эдюкейшн, ит минс вэт секондери эдюкейшн из кэмпалсер ин ауэ сантри. Вей а стейт скул веа эдюкейшн из фри о чадж энд прайвэт праймэри энд секондери скулс веа пьюрлз хэв ту плей фо вей стадиз.
Эври скул хэз э кор кэрикюлем энд э скул кэрикюлэм. Ве кор кэрикюлэм инклудс Укрэйньян, Укрейнян Литриче, Мэфиметикс, Физикс, Кэмистри, Джиографи, Волд Литричэ, э Форейн Ленгвидж энд аве. Эз ич ситизн оф Укрейн хэз вэ райт ту гет секондери эдюкейшн ин ве маве танг, вей а скулс фо нешинл майнОрити ин вич пьюплз стади вей нейтив ленгвич. Ин мост оф вем ол ве скул сабчекс а тот ин вет ленгвич.
Афче финишинг ве найнф форм оф э секондери скул янг пипл кен го ту ве тенф форм о ту э вокэйшн о текникал скул. Вэ кайндс оф секондэри эдюкейшн истэблишментс а лайсем о джимнэзиум. Вей офэ прОгрэмс гивин э профаунд нолидж ин сам филд оф стади. Афтэ геринг секондэри эдюкэйшн э скул-ливэ кен стат вокинг о энтер эн инститьют, эн экЭдеми о э юнивесити. Мэни экЭдимис энд юнивеситс хэв ивнинг энд экстремюэрел дэпатментс
ГДе-то так))
данунахрен
проще выучить произношение