My name is....my surname is (меня зовут.... моя фамилия....) .
My age is....(мне.... лет) .
I live in Russian Federation(....),I value and respect my history,culture,traditions(я живу в России (другой стране), я ценю и уважаю мою историю, культуру, традиции) .
I live in....its a big/small beautifull town with lage histjry (its beautifull young town,but does not diminish his beauty (я живу в ...(город), это большой/маленький красивый город с большой историей (это красивый молодой город, но это не снижает его красоту) (не знаю, где вы живете)) .
My family is large/small(моя семья большая/маленькая) .
I have brother/sister//cousin(s)/aunt/uncle....(у меня есть брат/сестра/двоюродный (е) брат (ья) и сестра (ы) /тетя/дядя....) .
Every morning i go study to school/college//institut (now I work at the....) (каждое утро я иду учиться в школу/в колледж/в институт (или, если работаете-сейчас я работаю.... (специальность) .
I like spend my free time with interest for themselves (я люблю проводить свое свободное время с интересом для себя) .
i value in peoples espesially honesty,kind and other positive qualites (я ценю в людях особенно честность, доброту и другие положительные качества) .
I have many friends,whiсh appreciated me for my devotion,and I never betray them (у меня есть много друзей, которые ценят меня за мою преданность, и я никогда их не подведу)
ну, как-то так
Лингвистика
Помогите пожалуйста придумать 10 несложных предложений о себе на английском.
I was born in...(wasn't born yet/awaiting reincarnation)
I have a big/small family... my parents are...(I am an orphan, I wish I were one)
I go to school every day (I play truant and usually smoke in the schoolyard)
My favourite subject is...Home Economics
I like to do sports ( skiing, swimming, team games, I don't like sports, I'm a couch potato)
I'm keen on fashion (I couldn't care less about what I have on)
My hobby is...(computer games, base-jumping, building a matchstick Eifel tower model)
After I finish school I'd like to go on to college (take a sabbatical, start a rock group, join volunteers in Africa, sit back and relax)
That's about all