Лингвистика

Проверьте сочинение на англ !

i find the mobile phone is very useful and necessary thing,because it allows us to quickly connect with anyone.It allows us to get online.It allows us to send quick messages to any user.Besides almost all phones are equipped with a camera that allows us to capture video when there is no camera on hand.Finally an entire game console, with many kinds of entertainment.
I find the mobile phone a very useful and necessary thing, because it gives people a possibility of quick connection with anyone, getting online and sending quick messages to any user. Furthermore, almost all phones are equipped with a camera that allows us to make videos when there is no camera on hand. There is also a game console, which provides a lot of entertainment.
Александр Дорн
Лучший ответ
к сожалению есть грамматические ошибки
*apple_ _Town*
Не очень.
Aidana Nurlankizi
Ух, у вас в каждом предложении недочеты. . В первом предложении (самое начало) нельзя сказать "я нахожу"(не немецкий ведь!), это неправильно+если так сказать, придется перестраивать все предложение! ! Употребите "я считаю/по-моему мнению" + пропустили артикль "а"...Далее очень часто употребляете слово "позволяет/разрешает" - это грубейшее нарушение (однородные члены в конце объедини, использую это слово один раз)
В последнем предложении пропустили глагол.
Я почти во всем согласна с konbanwa, но по-моему в ее/его ответе неправильный предлог, т. е. when there is no camera IN hand.
И последнее предложение я бы лучше сказала так:
Finally, a mobile phone can be an entire game console, which provides a lot of entertainment.
Потому что слово finally удачно дополняет и закрывает тему сочинения. При подготовке к написанию эссе (для получения сертификатов toefl и т. д. ) учат закрывать тему именно этими словами.