TWENTY DOLLARS … NOT ENOUGH TO BUY THIS
BOOK.
1.is
2.are
3.be
4.are being
MANY SCHOLARS THINK THAT HUMANKIND … THE
PROBLEM OF OVERPOPULATION.
1.face
2.faces
3.is faced
4.facing
IT USUALLY … EVERY DAY IN THIS PART OF THE
COUNTRY.
1.is snowing
2.snowing
3.snows
4.is snowed
YOU MAY TRY … THE PAPER TO AN INTERNATIONAL
JOURNAL.
1.to submit
2.submitted
3.submitting
4.submited
PROFESSOR WISE’S THEORY … AS A THEORETICAL
FRAMEWORK OF THIS PAPER.
1.chose
2.has been chosen
3.chooses
4.choses
ADAM … FOR A JOB SINCE EASTER.
1.looks
2.is looking
3.has been looking
4.is looked
THE EVENING PERFORMANCE AT THE THEATRE … AT
8 O’CLOCK.
1.starts
2.is starting
3.start
4.is being started
FOOD PRICES … STEADILY THESE DAYS.
1.rises
2.are rising
3.had risen
4.arise
TRADITIONALLY, RUSSIAN HIGHER EDUCATION …
IMPORTANCE ON THE DEVELOPMENT OF WIDE
ERUDITION OF STUDENTS.
1.place
2.places
3.is placed
4.was placed
THE EXPERIMENT … IN THREE MONTHS.
1.is over
2.are over
3.will be over
4.was being over
THE PROPOSAL OF FTA EXTENTION TO FREE TRADE …
NOW.
1.is discussed
2.has been discussed
3.is being discussed
4.discusses
LAST YEAR HER DREAM CAME TRUE AND SHE … A
CHANCE TO STUDY IN AMERICA.
1.will be offered
2.was offered
3.offered
4.is offered
… YOU … YOUR OPINION YET?
1.Did … change
2.Has … changed
3.Haven’t … changed
4.Are … changing
THIS PROBLEM … SO QUICKLY. IT WILL TAKE SOME
TIME.
1.had been solved
2.can’t be solved
3.is solved
4.was solved
IN RECENT YEARS, THERE … GROWING INTEREST IN
LEARNING ENGLISH ACADEMIC WRITING.
1.are
2.has been
3.is being
4.were
THE SURVEY FOUND THAT NOWADAYS ONE OF FIVE
ADOLESCENTS … IN POVERTY.
1.grew up
2.is growing up
3.have grown up
4.was grow up
THE RULES … BY THE TEACHER TODAY.
1.are explained
2.were explained
3.is explained
4.have been explained
WE … THE LETTER THE DAY BEFORE YESTERDAY.
1.send
2.have sent
3.sent
4.was sending
THIS CAR … . IT’S TOO OLD.
1.will not be stolen
2.would not be stolen
3.is being stolen
4.was being stolen
A NEW RESTAURANT … NEXT WEEK.
1.open
2.will be opened
3.is opening
4.will be opening
HE … TO THE PARTY YESTERDAY.
1.invited
2.has invited
3.had invited
4.was invited
I … A BOOK BY MY FRIEND LAST SUNDAY.
1.gave
2.was being given
3.was given
4.have given
THE DISHES … BY MY LITTLE BROTHER.
1.were not washed
2.was being washed
3.is washed
4.had been washed
A LETTER … BY PETER.
1.is written
2.wrote
3.had written
4.are written
THEY … SOMETHING TO DRINK.
1.are ordered
2.ordered
3.ordering
4.is ordered
SHE … HER HOMEWORK IN THE AFTERNOON.
1.will be done
2.did
3.doing
4.is done
THE WEATHER … REALLY NICE.
1.is being
2.are being
3.are4.is
THE SECRETARY … THIS FILE YESTERDAY.
1.has deleted
2.deleted
3.deletes
4.will delete
PAUL … NOTHING TO ME.
1.said
2.has saying
3.didn’t say
4.were saying
DORIS … TV AT THAT TIME.
1.has watched
2.was being watch
3.was watching
4.watch
… YOU … THE WHOLE MORNING?
1.Did … sleep
2.Are … sleeping
3.Have … been sleeping
4.Had … been sleeping
TONY … THIS BOOK, BUT MARY HAS.
1.didn’t read
2.hasn’t read
3.wasn’t reading
4.doesn’t read
I … TO THE CINEMA YESTERDAY.
1.went
2.was going
3.has gone
4.had gone
THEY … THEIR CAR. IT LOOKS NEW AGAIN.
1.cleaned
2.were cleaning
3.have cleaned
4.has cleaned
MY FRIEND … TO MUSIC EVERY EVENING.
1.is listening
2.was listening
3.listened
4.listens
LISTEN! MR. JONES … THE PIANO.
1.is playing
2.plays
3.played
4.has played
Лингвистика
проблемы с тестом English. Помогите вставить нужные слова) #6
BOOK.
1.is
Не удивляйтесь, с деньгами и временем так бывает.
2.faces
COUNTRY.
3.snows
JOURNAL.
3.submitting
try + inf = to do one's best, attempt
try + gerund = do smth as an experiment
2.has been chosen
3.has been looking
8 O’CLOCK.
1.starts
2.are rising
2.places
3.will be over
NOW.
3.is being discussed.
2.was offered
3.Haven’t … changed
TIME.
2.can’t be solved
2.has been
1.grew up
2.were explained
Некорректное задание. Оба варианта возможны. Углубляться не буду. Выбираю вариант 4, как это традиционно требуется с today.
3.sent
2.will be opened
4.was invited
3.was given
1.were not washed
1.is written
2.ordered
2.did
4.is
2.deleted
1.said
3.was watching
1.Did … sleep
2.Are … sleeping
Некорректное предложение, слишком мало информации, чтобы выбрать правильную форму. Неизвестно, длится ещё утро или прошло. Это важно для выбора видовременнОЙ формы. THE WHOLE MORNING как бы намекает на длительность - Ты спишь целое утро? (вариант #3), но согласитесь, что вопрос звучит по-дурацки. Глупо задавать подобный вопрос спящему. Если СПАЛ ли ты целое утро? (вариант #4), то нет нет ни результата, ни другого прошедшего действия, к которому бы это действие (сон) длилось. Я бы выбрала вариант номер один. Потому что 2 точно не подходит. Present Continuous НИКОГДА не употребляется с указанием периода длительности действия.
2.hasn’t read
1.went
3.have cleaned
4.listens
1.is playing
BOOK.
1.is
2.faces
COUNTRY.
3.snows
JOURNAL.
3.submitting
2.has been chosen
3.has been looking
8 O’CLOCK.
1.starts
2.are rising
2.places
3.will be over
NOW.
2.was offered
3.Haven’t … changed
TIME.
2.can’t be solved
2.has been
1.grew up
2.were explained
3.sent
2.will be opened
4.was invited
3.was given
1.were not washed
1.is written
2.ordered
2.did
4.is
2.deleted
1.said
3.was watching
1.Did … sleep
2.Are … sleeping
2.hasn’t read
1.went
3.have cleaned
4.listens
1.is playing
Офигеть. До чего обленились...
Проблемы-то, похоже, не с тестом.
Ну хотя бы прономеровал для начала!
Плис