Exercise 2. Use the infinitive in brackets in the required form of the active or passive voice.
1. I hate _____________(to bother) you, but the man is still waiting ________________(to give) the answer.
2. The girl pretended _____________(to read) a book and not ______________(to look) at me.
3. He seized every opportunity _________________(to appear) in public: he was so anxious __________________(to talk) about.
4. Don’t worry about him, he is sure __________________(to have) a good time at the moment.
5. He began writing books not because he wanted ______________(to earn) a living. He wanted ___________________(to read) and not _____________________________(to forget).
6. They are supposed _____________________________(to work) at the problem for the last two months.
7. Wrap up my lunch, child. I must go. He doesn’t like ___________________(to keep) waiting.
8. It is so thoughtful of you ______________________(to book) the tickets well in advance.
9. The idea was too complicated _______________________(to express) in just one paragraph.
10. It seemed _______________________________(to snow) heavily since early morning: the ground was covered with a deep layer of snow.
11. Her ring was believed _________________________(to lose) until she happened to find it during the general cleaning. It turned out ______________________(to drop) between the sofa and the wall.
12. Listen! They seem ______________________(quarrel). I can hear angry voices from behind the door.
Лингвистика
Помогите с английским плиз) очень нужно
1. bothering, to be given
2. to be reading, not looking
3. to appear, to be talked
4. having
5. to earn, to be read, to be forgotten
6. to have been working
7. to be kept
8. to have booked
9. to be expressed
10. to have been snowing
11. to be lost, to be dropped
12. to be quarrelling
2. to be reading, not looking
3. to appear, to be talked
4. having
5. to earn, to be read, to be forgotten
6. to have been working
7. to be kept
8. to have booked
9. to be expressed
10. to have been snowing
11. to be lost, to be dropped
12. to be quarrelling
*** Оксаночка ***
Спасибо, выручила)
не могу извините ответить го знаю ответ на вопрос прошу прощения (а мне пофиг) нууууу простите пж так надо мне молчать
1. bothering, to be given
2. to be reading, not looking
3. to appear, to be talked
4. having
5. to earn, to be read, to be forgotten
6. to have been working
7. to be kept
8. to have booked
9. to be expressed
10. to have been snowing
11. to be lost, to be dropped
12. to be quarrelling
2. to be reading, not looking
3. to appear, to be talked
4. having
5. to earn, to be read, to be forgotten
6. to have been working
7. to be kept
8. to have booked
9. to be expressed
10. to have been snowing
11. to be lost, to be dropped
12. to be quarrelling
Упражнение 2. Используйте инфинитив в скобках в требуемой форме активного или пассивного голоса.
1. Я ненавижу _____________ (беспокоить) вас, но человек все еще ждет ________________ (дать) ответ.
2. Девушка притворилась _____________ (чтобы прочитать) книгу, а не ______________ (посмотреть) на меня.
3. Он воспользовался любой возможностью _________________ (чтобы появиться) публично: он так беспокоился __________________ (поговорить).
4. Не волнуйся о нем, он уверен, что __________________ (хорошо) на данный момент.
5. Он начал писать книги не потому, что хотел ______________ (заработать) жить. Он хотел ___________________ (читать), а не _____________________________ (чтобы забыть).
6. Они предполагаются _____________________________ (для работы) по проблеме за последние два месяца.
7. Надень мой обед, дитя. Я должен идти. Ему не нравится ___________________ (чтобы продолжать) ждать.
8. Это настолько задумчиво из вас, что вы забронировали билеты заранее.
9. Идея была слишком сложной _______________________ (для выражения) только в одном абзаце.
10. С раннего утра казалось, что очень тяжело (снегом): земля была покрыта глубоким слоем снега.
11. Ее кольцо считалось _________________________ (чтобы проиграть), пока она не обнаружила его во время общей уборки. Оказалось, что (отбросить) между диваном и стеной.
12. Слушайте! Они кажутся ______________________ (ссора). Я слышу гневные голоса из-за двери.