Лингвистика

Составьте вопросительные и отрицательные предложения, используя Present Continuous, переведите получившиеся предложения

1. She is dancing. 2. They are smiling. 3. Susan is studying now. 4. Peter and Steve are working at the moment. 5. We are laughing. 6. Jimmy is playing football now. 7. I am working. 8. They are moving to the other city. 9.You are sitting on my hat. 10. It is snowing now.
1. She is dancing. - Она танцует.
Is she dancing? - Она танцует?
She isn't dancing. - Она не танцует.

2. They are smiling. - Они улыбаются.
Are they smiling? - Они улыбаются?
They aren't smiling. - Они не улыбаются.

3. Susan is studying now. - Сьюзан сейчас учится.
Is Susan studying now? - Сьюзан сейчас учится?
Susan isn't studying now. - Сьюзан сейчас не учится.

4. Peter and Steve are working at the moment. - Питер и Стив сейчас работают.
Are Peter and Steve working at the moment? - Питер и Стив сейчас работают?
Peter and Steve aren't working at the moment. - Питер и Стив сейчас не работают.

5. We are laughing. - Мы смеёмся.
Are we laughing? - Мы смеёмся?
We aren't laughing? - Мы не смеёмся.

6. Jimmy is playing football now. - Джимми сейчас играет в футбол.
Is Jimmy playing football now? - Джимми сейчас играет в футбол?
Jimmy isn't playing football now. - Джимми сейчас не играет в футбол.

7. I am working. - Я работаю.
Am I working? / Are you working? - Я работаю? Ты работаешь?
I am not working. - Я не работаю.

8. They are moving to the other city. - Они переезжают в другой город.
Are they moving to the other city? - Они переезжают в другой город?
They aren't moving to the other city. - Они не переезжают в другой город.

9.You are sitting on my hat. - Ты сидишь на моей шляпе.
Are you sitting on my hat? - Ты сидишь на моей шляпе?
You aren't sitting on my hat. - Ты не сидишь на моей шляпе.

10. It is snowing now. - Сейчас идёт снег.
Is it snowing now? - Сейчас идёт снег?
It isn't snowing now. - Сейчас не идёт снег.
Ербол Торенов