Лингвистика

задайте вопросы к тексту и если можно - переведите

Removable storage, in computing terms, is any form of data storage which is not incorporated into the computer itself. In addition to providing a form of backup by removing data from a centralized computer system, removable storage is also much more portable than an entire computer, allowing people to easily carry data back and forth from a wide variety of locations. It takes many forms, running the gamut from primitive punch cards to memory sticks, and the capacity varies widely depending on the type of removable storage and how old it is.

In earlier days of computer, punch cards and magnetic tape were the operating methods of removable storage. Punch cards have been used to store data for centuries, but were especially well suited to computing because they lent themselves well to storing data in a binary form. Magnetic tape was the next step from punch cards, allowing computer users to store more data on a more quickly written medium. Ironically, punch cards are actually a more stable form of removable storage than magnetic tape, which can easily be corrupted.

As computers became more widespread, floppy disks and compact discs (CDs) became a more widely used form of removable storage. Both had larger capacities than earlier methods, and companies constantly struggled to manufacture disks with a larger capacity as computers generated files of ever greater size. While earlier compact storage was measured in kilobytes, later forms were able to store much larger files: most CDs, for example, can store data measured in megabytes.

Another form of compact storage takes the form of removable hard drives and flash drives. Flash drives are also known as memory sticks or USB sticks. Both types of removable storage can store gigabytes of data, and can be written to very quickly through a Universal Serial Bus (USB) port. Some manufacturers make removable hard drives which can connect to FireWire, Small Computer System Interface (SCSI), or parallel ports, although the majority take advantage of USB technology.

The wide range of options in the field of removable storage allows users to select the technology which works best for them. Disks are very useful for temporary storage, or sending data to other locations, and are frequently used by graphic designers to literally mail large files, rather than attempt to transfer very large files over an Internet connection. Many companies also use disks for backup, although this practice has been called into question due to the long-term instability of these storage methods. Many consumers prefer removable hard drives or flash drives for the rapid exchange of data between multiple computers, and the easy portability: many flash drives, for example, can fit on a keychain.
Removable storage has been around almost as long as the computer itself. Early removable storage was based on magnetic tape like that used by an audio cas-sette. Before that, some computers even used paper punch cards to store information.
We've come a long way since the days of punch cards. New removable stor-age devices can store hundreds of megabytes (and even gigabytes) of data on a sin-gle disk, cassette, card or cartridge. There are several reasons why removable stor-age is useful: it’s commercial software, you can make back-up copies for storing software and information that you don't need to access constantly, it’s possible to transport data between two computers (e.g. copying information to give to someone else), you can secure information that you don't want anyone else to access.
Modern removable storage devices offer an incredible number of options, with storage capacities ranging from the 1.44 megabytes (MB) of a standard floppy to the upward of 700 gigabyte (GB) capacity of some portable drives. All of these devices fall into one of three categories: magnetic storage, optical storage, solid-state storage.
Ох, ты! Нефига себе; -) Эт надо три часа переводить; -)
Вот перевод:
Съемная хранения в компьютерных терминах, это любая форма хранения данных, которые не включены в сам компьютер. В дополнение к предоставлению виде резервного копирования путем удаления данных из централизованной компьютерной системе, со съемным хранения является значительно более портативными, чем весь компьютер, что позволяет людям легко нести данные туда и обратно из самых различных мест. Оно принимает различные формы, работает в гамме от примитивных перфоратор карт для карт памяти и способности различается в зависимости от типа съемных дисков и сколько лет он является.

В прежние дни компьютер, перфоратор карт и магнитные ленты были оперативные методы съемных хранения. Punch карты были использованы для хранения данных в течение многих столетий, однако они особенно хорошо подходят для вычислений, поскольку они оказали себя хорошо хранения данных в двоичном виде. Магнитная лента была следующем шаге от штампа карты, позволяя пользователям хранить больше данных на более быстро письменного среды. По иронии судьбы, удар карточек фактически на более стабильную форму съемных устройств хранения, чем магнитные ленты, которые могут быть легко повреждены.

Поскольку компьютеры стали более распространенными, дискет и компакт-диски (CD) стала более широко используемой формой съемных хранения. Оба были большие возможности, чем предыдущие методы, и компании постоянно боролась с изготовлением дисков с большей мощностью, как компьютеры порожденных все файлы большего размера. Хотя ранее компактного хранения измеряется в килобайтах, затем формы были способны хранить гораздо больше файлов: большинство дисков, например, можно хранить данные, измеряется в мегабайтах.

Еще одна форма компактного хранения принимает форму съемные жесткие диски и флэш-накопители. Флэш-диски, также известный как карт памяти или USB палочки. Оба вида съемных дисков можно хранить гигабайты данных, и может быть написана очень быстро с помощью Universal Serial Bus (USB) порт. Некоторые производители делать съемные жесткие диски, которые можно подключить к FireWire, малых компьютерных систем интерфейса (SCSI) или параллельный порт, хотя большинство воспользоваться USB технологий.
Широкий спектр вариантов в области съемных устройств хранения позволяет пользователю выбрать технологию, которая лучше всего работает на них. Диски очень полезны для временного хранения и передачи данных в другие места, и часто используемых графических дизайнеров буквально почте большие файлы, а не попытка передачи очень больших файлов через Интернет-соединение. Многие компании также используют диски для резервного копирования, хотя эта практика была поставлена под сомнение в связи с долгосрочной нестабильности эти методы хранения. Многие потребители предпочитают съемные жесткие диски и флэш-накопители для быстрого обмена данными между несколькими компьютерами, а также легкая переносимость: многие флэш-накопители, например, могут поместиться на брелка.
Съемная хранения была вокруг почти до тех пор, пока компьютер сам. Раннее съемных дисков основан на магнитной ленте, как используются аудио-CAS Сетте. До этого, некоторые компьютеры, даже использовали бумагу перфоратор карт для хранения информации.
Мы прошли долгий путь со времен перфоратор карт. Новый съемный хранения возраста устройств может хранить сотни мегабайт (и даже гигабайт) данных о грехе GLE-диска, кассеты, карты или картридж. Есть несколько причин, почему съемным хранения возрасте полезна: она коммерческого программного обеспечения, вы можете делать резервные копии для хранения программного обеспечения и информации, которые вам не нужны для доступа постоянно, можно передачи данных между двумя компьютерами (например, копирование информации дать кому-то еще) , вы можете обеспечить информацию о том, что вы не хотите, чтобы кто-либо другой для доступа.
Современные съемного устройства хранения предложить невероятное количество вариантов, с емкостью от 1.44
Влад Козак
Лучший ответ
технический текст.... я рыдаю.. . ненавижу их :)