Мне срочно, очень срочно надо перевести этот текст, программы-переводчики не помогают, они переводят неграммотно и дословно, люди, кто владеет аглийским помогите человеку. Переведите этот небольшой интересный текст:
Меня зовут Ришат. Меня назвали в честь турецкого писателя. Моя фамилия Мусаев. Я родился 1 февраля 1989 года. Я из Астрахани. Я кариеглазый брюнет. Я студент. Учусь в Астраханском государственном университете на факультете математики и информационных технологий. Хочу получить высшее образование и работать по специальности. Мое любимое хобби - это сочинять музыку. Я музыкант и диджей. У нас своя музыкальная группа. Она называется - Neodeejays. Готовимся к выпуску дебютного альбома, который будет распространяться по всей России. Также пробую себя в роли ведущего на радио. Свое свободное время провожу с друзьями.
Наша семья состоит из пяти человек. Самая младшей является моя сестренка. Ее зовут Сабина. Вчера ей исполнилось 4 года. Любит смотреть мультики. Также у меня есть старший брат Рубин. Ему 22 года. Он закончил АГУ и сейчас работает. Мои родители: Мама, ей 42 года. Любит экзотику и очень вкусно готовит. Бизнесмен. Папа, тоже является бизнесменом. Его хобби - рыбалка и охота. Я очень люблю свою семью!! !
ЗАРАНЕЕ ОГРОМНОЕ СПАСИБО И ЧЕЛОВЕЧЕСКИЙ РЕСПЕКТ!!!
Литература
Знатоки английского языка HELP ME!
Такую биографию переводить нельзя. Только оригинал. Красоту потеряет. Все бизнесмены - выпиши бонну из Лондона.
you do realize that it's going to take a while to translate all that...
Офигеть какой текст! Кто придумал назвать его интересным и небольшим? Может Сабина? Мультиков насмотрелась и называет большое и скучное небольшим и интересным.
my name is Rishat. I was named in Honour turkish writer. my surname is Musaev. i was born in 1 february 1989. i'm from Astrachan'...все...надаело...)) мда...интересный текст...
Видно человек ты хороший и занятия у тебя интересные.Но сам подумай кто на ночь глядя будет сейчас текст тебе переводить.Хотя кто знает...
My name is Rishat. I was named in honour of a Turkish writer. My surname is Musaev. I was born on February 1, 1989. I am from Astrakhan. I have brown eyes and brown hair. I am a student. I study at Astrakhan State University in the Mathematics and Information Technology faculty. I want to obtain my degree and begin a career in my field. My favorite hobby is making music. I am both a musician and a DJ. I am a member of a band called the Neodeejays. We're getting ready to release our debut album, which will be available throughout Russia. I am also trying to be a radio personality. I spend my spare time with my friends.My family consists of five people. My sister Sabina is the youngest. Yesterday, she turned 4 years old. She loves watching cartoons. I also have an older brother named Rubin. He is 22 years old. He graduated ASU and he works now. My mother is a 42 year old. She is businesswoman. Also my mother loves exotic things and cooks very well. What is more my father is a businessman. His hobbies are fishing and hunting. I love my family very much!
My name is Rishat. I was named in honour of a Turkish writer. My surname is Musaev. I was born on February 1, 1989. I am from Astrakhan. I have brown eyes and brown hair. I am a student. I study at Astrakhan State University in the Mathematics and Information Technology faculty. I want to obtain my degree and begin a career in my field. My favorite hobby is making music. I am both a musician and a DJ. I am a member of a band called the Neodeejays. We're getting ready to release our debut album, which will be available throughout Russia. I am also trying to be a radio personality. I spend my spare time with my friends.My family is made up of five people. My sister Sabina is the youngest. Yesterday, she turned 4 years old. She loves to watch cartoons. I also have an older brother named Rubin, who is 22 years old. He graduated from ASU and now works. My mother is a 42 year old businesswoman, loves exotic things and can cook very well. My father is also a businessman. His hobbies are fishing and hunting. I love my family very much!(Не сложно для англоговорящего! Получишь 5!) Дейв