"...один із найвідоміших істориків та історіософів XX ст. Арнольд Тойнбі у своїй відомій праці «Дослідження історії» писав, що січове товариство дніпровських козаків утворювало напівчернецьке військове братство, маючи спільні риси як з еллінським братством воїнів-спартіатів, так і з орденами лицарів-хрестоносців.
З лицарсько-чернечими орденами Західної Європи ХП-ХІУ ст. Запорозьку Січ єднають такі елементи, як релігійність, аскетизм, колективне землеволодіння, культ Діви Марії та святих Георгія і Михаїла. Ці елементи формувалися і розвивалися в західноєвропейському лицарстві, а пізніше відтворились і продовжили свій успішний розвиток на теренах Запорозької Січі".
Це лише початок. Далі читати отут.
На будущее: это русскоязычный сайт. Если хотите, чтобы Вам отвечали по существу, задавайте вопросы по-русски.
Литература
Які спільні риси козацтва і лицарства????
И там и там все действия велись только ради наживы.
The origins of the first Cossacks are disputed. The traditional historiography dates the emergence of Cossacks to the 14–15th centuries. Non-mainstream theories have ascribed their earlier existence to as early as the tenth century. Some historians suggest that the Cossack people were of mixed ethnic origins, descending from Turks, Tatars, Russians, Ukrainians and others who settled or passed through the vast Steppe.[4] However some turkologists argue that cossacks are descendants of native Cumans of Ukraine, who lived there long ago before Mongol invasion[citation needed].
Towards the end of the 15th century, the Ukrainian Cossacks formed the Zaporozhian Sich centered around the fortified Dnipro islands. Initially a vassal of Poland-Lithuania, the increasing social and religious pressure from the Commonwealth caused them to proclaim an independent Cossack Hetmanate, initiated by a rebellion under Bohdan Khmelnytsky in the mid-17th century. Afterwards, the Treaty of Pereyaslav brought most of the Ukrainian Cossack state under Russian control for the next 300 years
Старый анекдот:
- Ми, шляхта, воюємо за честь, а ви козаки - за гроші!
- Чого кому бракує, той за те й воює. )))))