Естественные науки

английский текст русскими буквами кто может...зарание благадарю!

London. London is the capital of Great Britain. It is a very old and beautiful city. It is on the river Thames. London is very big. There are many interesting places in it. Everybody knows about Big Ben, London Bridge, Hide Park. My family. Hi! My name is Nick. My family is big. I have a mother, a father, a sister, a grandfather, a grandmother. My father’s name is Jack. He is 41. We like to play computer games together. My mother’s name is Pat. She is 39. She is nice. My sister’s name is Kate. She is 5. They like to read books. My grandparent’s names are Tom and Mary. They are retired. Girl’s clothes. In winter a girl wears a blouse, a dress, a jumper or a sweater, a jacket, trousers and boots. When she goes out in winter, she puts on her warm coat with a fur collar, a scarf, gloves or mittens, a fur cap and boots. In summer a girl puts on her light dress with short sleeves or without sleeves, a skirt, a T-shirt, shorts and sandals. In autumn when she goes out, she puts on her overcoat, cap or beret. If the weather is rainy, she puts on her raincoat.
Ну читай)
Лондон.
ЛОндон ис зэ кЭпитал оф Грит Британ. Ит ис э вЭри олд энд бьЮтифул сити. Ит ис он зэ рИвэр ЗЭмс. Лондон ис вЭри биг. ЗЭэр ар мЭни Интрестин плэсэс ин ит. Эврибоди нАус эбАут биг бэн, лондон бридж, хайд парк.

Май фэмэли.
Хай! Май нэйм ис Ник. Май фЭмэли ис биг. Ай хэв э мазэ, э фазэ, э сИстёр, э грендфАзэ, э грендмАзэ. Май фазэ нэйм ис Джак. Хе ис фОти уан. Ви лайк ту плей кампЬтэр геймс тугЕзэ. Май мазэ нэйм ис Пат. Ши ис фЁти найн. Ши ис нАйс. Май сИстёр нэйм ис кэйт. Ши ис файв. Зэй лайк ту рид букс. Май грендпЭрэнс нэймс ар Том энд Мэри. Зэй ар ретАйрэд.

Гёрлс клОуз.
Ин вИнтер э гёрл вирс э блАус, э дрэс, э джампер ор э свэти, э жакет, трЭлзэс энд бутс. Вэн ши гоус аут ин винтер, ши патс он хёр ворм кёт виз э фъю кОлар э скар, глос он миттЕнс, э фью кэп энд бутс. ин саммер э гёрл он хер лайгт дрес виз шот слИвс ор визаут слИвс, э скёрт, э ТИшёрт, шёт ин сЭндалс. Ин орю вэн ши гоус аут, ши патс он хёр овэрсот, кэп ор бЕрэт. Иф зэ визэр ис рэни, ши патс он хёр рэйнкот.
Рамис Бикмухаметов
Лучший ответ
ты че прочитать не можешь?