Естественные науки

Помогите пжлст нужно написать английский текст русскими буквами

My working day.
My week-day begins early. My alarm-clock wakes me up at 6 o’clock a. m. After that I go to the bathroom and take a shower. I wash my face, clean my teeth and comb my hair. I have a light breakfast: a cup of coffee with milk and some sandwiches. Then I dress and leave for work at 7.30 (at half past seven). I must be at work at 8 o’clock. It takes me 15 minutes to get there by bus.
I work five days a week. My working day lasts 8 hours. I am a salesman. My working day finishes at 5 o’clock.
In the evening I cook supper. I spend an evening at home with the family. Sometimes I read before sleeping, but when I am tired I fall asleep at once
My working day.
Май воркин дэй

My week-day begins early. Май вик-дэц бигинс (эо) ли. тут ни ё ни о

My alarm-clock.. wakes me up at ..6 ...o’clock a. m.
Май аларм клок вэйкс ми ап эт сыкс оклок эй эм = до полудня

After that I go to the bathroom and take a shower.
Афтэ зэт Ай гоу ту зэ басрум энд тэйк э шауэ

I wash my face, clean my teeth and comb my hair.
Ай вош май фэйс клин май тиз энд комб май хэа

I have a light breakfast: a cup of coffee with milk and some sandwiches.
Ай хэв э лайт брэкфэст э кап оф кофи виз милк энд
сам сэндвичс
Then I dress and leave for work at 7.30 (at half past seven).
Зэн Ай дреэсс энд лив фо во (р) к эт севн сооти ( эт ха (л) ф раст сэвн_

I must be at work at 8 o’clock. Ай маст би эт ворк эт эйт оклок
It takes me 15 minutes to get there by bus.
Ит тэйкс ме фифтиин минэтс ту гет зээ бай бас

I work five days a week. Ай ворк файв дэйс э вик
My working day lasts 8 hours.
Май ворктн дэй ластс эйт ауэ (р) с

I am a salesman. Ай эм э сэйлисмэн
My working day finishes at 5 o’clock.
Май во (р) кин дэй финишс эт файв оклок
In the evening I cook supper.Ин зэ ивнин Ай кук сапэ (р)

I spend an evening at home with the family. Ай спэнд эн ивнын эт хоум виз фэмили

Sometimes I read before sleeping, but when I am tired I fall asleep at once Самтаймс Ай рид бифо слипин бат вэн Ай эм таед
Ай фол эслип эт ванс
Holger Herbert Lindig
Лучший ответ
Мой рабочий день.
Мои будни начинаются рано. Мой будильник будит меня в 6 утра. После этого я иду в ванную и принимаю душ. Умываюсь, чищу зубы и причесываюсь. У меня легкий завтрак: чашка кофе с молоком и несколько сэндвичей (бутербродов) . Затем я одеваюсь и выхожу на работу в 7.30 (в половину седьмого) . Я должен быть на работе в 8 часов. Это занимает у меня 15 минут, чтобы добраться туда на автобусе.
Я работаю 5 дней в неделю. Мой рабочий день длится 8 часов. Я продавец. Мой рабочий день заканчивается в 5 часов.
Вечером я готовлю ужин. Я провожу вечер дома с семьей. Иногда я читаю книгу перед тем как уснуть, но когда я устал, я сразу засыпаю.