Естественные науки

напишите на татарском языке сочинение про моё любимон животное

Тутый кош

Тутый кош ул ? матур ??м к??елле кош. Аны? канатларында б?тен
салават к?пере т?сл?рен к?р? алабыз. Тропик урманнардан булуы аны? тышкы
кыяф?тенн?н ?к к?ренеп тора.

Безд? Кеша исемле тутый кош яши. Кеша ?зене? арты?нан к?з?т?не, аны? бел?н с?йл?ш?не бик
ярата. ?йд? ?зе ген? калгач, ист? калдырган с?зл?р бел?н ?з-?зен мактый башлый:
"Кеша яхшы", "Акыллы", "Кеша ? искиткеч кощчык".
Чынлыкта, ул мактанмый, ? без ?йтк?н с?зл?рне кабатлый гына. Кайбер тутый кошлар
бик к?п с?зл?р бел?л?р ??м тулы ??мл?л?р д? т?зи алалар.

Кеша ? бик дус кош. А?а игътибарны киметс??, ул ?з сур?те бел?н
с?йл?ш? башлый. Кешаны? томшыгы бел?н к?згег? сугуын, бер ?ирд?н икенче ?ирг?
очып й?р?ен ??м, башын к?т?реп, канатларын ??еп, ?з-?зен? н?рс?дер исбат ит?ен
к?з?теп торуы бик кызык.

Кеша ? кызыксынучан тутый кош. А?а кемне? н?рс? эшл?г?нен белерг?
кир?к. Мин, ч?й эч?р
алдыннан, н?рс? д? булса кис? башласам, Кеша бер кис?ген алып кача. Бер тапкыр
ул ?ни ?ылыткан ашка очып керде. Ярый ?ле аш ?ылынырга ?лгерм?г?н иде.

Кеша безне? гаил?не бик яхшы бел? ??м безд?н курыкмый. Ул башка,
?илк?г? утырып, кешене? н?рс? эшл?г?нен к?з?т?. Белм?г?н кеше янына ул
беркайчан да якын очмас.

Мин, Кешаны к?з?теп, тутый кошлар турында бик к?п м?гъл?мат белдем.
Татьяна Бутылкина
Лучший ответ
Из стихов Доброго Татарина.

***

Мой нимнога водка пил,
А сабака весь скулил
Мой ему чуть-чуть налей
А сабака тока злей.
Мой иму еще падлил.
Он за жопа укусил.

***
"У попа была собака.... "

Мой имел балшой сабака.
Жрат любил со мной каня.
Мой, адин, кусок глатаит,
А сабака хвост виляит,
Жадна просит на миня.
Проч, сабака, злой шакал!
Уходил сабака в угол
И на коврик на писал.
а как называется твоё любимое животное? и почему на татарском?
Elena Osanova