I want to go to Jamaica. Why I want to go there? Firstly, the weather is very warm (twenty four degrees above zero).One of the main clothes, which I should to take, is a swimming costume because Jamaica is a beautiful resort island. I can swim, have sunbathing and engage in windsurfing and surfing. The national food, which I want to try, is very different and exotic. Aki is one of the national food. It is fried with tomatoes, onions and sweet and hot peppers. The traditional drink is cacao. But not only that. The other famous drink is lemon grass tea. It is a refreshing tea. Most of the people like it very much.
Something like that.) Good luck!
Естественные науки
Куда бы вы хотели поехать и что бы вы хотели там делать. Задали написать по английскому рассказ помогите 8 предложений. (
Vladimir Boev
Блин как круто спасибо ОГРОМНОЕ)) *
Vladimir Boev
Сама писала?
Алихан Абдешев
С миллионом ошибок..
Напиши: хочу поехать в Сирию - воевать на стороне ИГИЛ. За один день станешь знаменитостью в интернете, ну в полиции тоже...
Vladimir Boev
Мне в школу нужно да и как то усложнённо (
I want to go to Canada. Canada has so many wonderful sites which I would like to visit. The city of Montreal, located at the province of Quebec, has a recreation of the famous "Notre dame du Paris". The streets of Toronto are filled with skyscrapers and the famous CN tower opens a beautiful view above the whole city and an enormous Lake Ontario. I want to visit Niagara falls and take a small fairy ride right below the falls. People say that you can see double rainbows from below and the waterfall lights up at night with different colours. I want to visit the multicultural city of Ottawa and taste worldwide dishes at the international food festival in the summer. I really want to visit Canada!
I'd like to go to Australia. I really like this country because it is very exotic. There are many unusual animals and plants which you can meet only in Australia. The climate is hot. Sidney is the capital of Australia and it is famous worldwide for it's opera. The nature is actually impressive. I'd like to go to the beach and surf.
Я бы хотела поехать в Австралию. Я действительно люблю эту страну, потому что она очень экзотичная. Там есть много необычных животных и растений, которых вы можете встретить только в Австралии. Климат жаркий. Сидней - это столица Австралии, и он знаменит по всему миру своей оперой. Природа действительно впечатляющая. Я бы хотела пойти на пляж и заняться серфингом.