Прочее кулинарное

Солянка рецепты на английском языке Плиз помогите

Вот на русском

Сначала сварите бульон (варится 2 часа на плавном кипении). Нарежьте все продукты кубиками или соломкой. Огурцы слегка поджарьте на растительном масле и бульоне, луковицы потушите в сливочном, добавьте кетчуп. Выложите все в кастрюлю с бульоном.

Добавьте в кастрюлю мясо, оливки. Готовьте 15 минут, добавьте специи. Затем дайте настояться 15 минут. Можно разливать по тарелкам. В тарелку положите немного лимона в качестве украшения, заправьте блюдо сметаной, присыпьте зеленью.

Наша солянка сборная готова! Приятного аппетита.

Это блюдо мое фирменное. Научила меня мама и я до сих пор готова есть его на завтрак, обед и ужин :) Теперь солянку требуют приготовить все члены уже моей семьи.

1. Сварить бульон. Достать отварную говядину и порезать кубиками. Кинуть в кипящий бульон.

2. Порезать огурцы кубиками. Положить в бульон. Одновременно с огурцами положить пол-баночки маслин. Пусть поварятся 15 минут.

3. В это время режем все копчености и сосиски. Добавляем к огурцам и маслинкам.

4. Делаем зажарку. Режем лук кубиками и обжариваем на растительном масле. Добавляем 2 ст. ложки муки и обжариваем с луком. Добавляем томатную пасту. Зажарка готова.

5. Добавляем зажарку в кастрюлю. Посыпаем специями и варим 5 минут. Добавим порезанного укропчика (если нет, то можно и без зелени), даем прокипеть с зеленью 1-2 минуты. Накрываем крышкой и даем настояться 30 минут.

6. Подавать с долькой лимона и ложкой сметаны.

Вот на английском она же

Detailed recipe soups with photos and video:

Beef, pork, veal with bone - 700g (to be used for the broth)

How to cook soup. At the 3 liters of water take 1 medium onion, 2 bay leaf, three peas black pepper, salt to taste).

Smoked meat on the ribs (any) - 300 g;

Ham - 200 g;

Smoked sausage - 150 g

Onions - 1 piece;

Pickles - from 2 to 4 (depending on size).

Olives - jar

The sauce or ketchup - 2 tablespoons

Vegetable oil - 2 tablespoons

Softened butter - tablespoon

Parsley, salt, pepper

Lemon (lemon juice)

First, cook the broth (boil 2 hours on a smooth reflux). Cut all foods into cubes or strips. Cucumbers lightly fry in vegetable oil and broth, onion sauté in butter, add ketchup. Put everything in a pot with broth.

Add the meat to the pan, olives. Cook for 15 minutes, add the spices. Then let stand 15 minutes. You can pour on plates. In a bowl put a little lemon as decoration, season the dish with sour cream, sprinkle with herbs.

Our Solyanka ready! Bon Appetit.

This is my dish company. Mom taught me and I'm still ready to eat it for breakfast, lunch and dinner :) Now hodgepodge need to prepare all the members of my family already.

1. Boil the broth. Take the boiled beef and cut into cubes. Throw in the boiling broth.

2. Cut the cucumber into cubes. Put the broth. Simultaneously with cucumbers put half a jar of olives. Let Cook for 15 minutes.

3. At this time, we cut all the meats and sausages. Adding to the cucumbers and Maslinka.

4. Make zazharku. Cut the onion into cubes and fry in vegetable oil. Add the 2 tablespoons. tablespoons flour and fry with onions. Add the tomato paste. Zazharki ready.

5. Add zazharku in the pan. Sprinkle with spices and cook for 5 minutes. Add chopped dill (if not, it is possible and without green), give the greens rolling boil for 1-2 minutes. Cover with a lid and give the brew for 30 minutes.

6. Serve with a slice of lemon and a dollop of sour cream.
Маргарита
Лучший ответ
Ксюшенька ))) Плохо переводиться, я анлийский не знаю
Маргарита Я отправила ссылку, там надо нажать да прочитал предупреждение хочу перейти по ссылке . ,это не спам, я сейчас сама ещё раз нажала перешла по ссылке . там много кулинарных рецептов и все на английском . надо только перевести на английский наверное слово солянка, чтобы рецепт среди них найти
Solyanka offal
For this recipe you will need:

• language - 40g
• heart - 45g
• kidney beef - 45g
• udder - 35g
• bones meat - 125g
• onion - 45g
• pickles - 30g
• capers - 10g
• olives - 10g
• tomato puree - 20g
• butter - 10g
• sour cream - 25g
• lemon - 1/12 PCs.
• herbs - 5g
• salt.

To cook Solyanka offal should:
Chop onions and fry in butter, add tomato puree and continue to sauté for 5-8 minutes. Pickles depending on the variety process different.
In boiling broth garnish: onions, cucumbers, capers, olives, Cooked meats - tongue, heart, etc. (slices) and spices and cook 5-10 minutes. At the end of cooking the stew, add salt and sour cream.
In a bowl of stew to put black olives, a lemon slice, greens and submit them separately.
Лиса Алиса