http://allrecipes .com/recipes/salad/vegetable-salads
например:
"Million Dollar" Chinese Cabbage Salad
Эпиграф:
"This recipe is ALWAYS a hit...with kids too! I used to call it my 'Million Dollar Salad' because buying the sesame seeds was so expensive. Now I buy the sesame seeds in bulk at a health food store and it's much more affordable."
Ingredients
1/2 cup vegetable oil
1/2 cup white sugar
1/4 cup wine vinegar
1 tablespoon soy sauce
2 (3 ounce) packages raman noodles (without flavor packets), lightly crushed
1/2 cup slivered almonds
1 cup sesame seeds
1 head napa cabbage, chopped
1 bunch green onions, chopped
Directions
In a bowl, whisk together vegetable oil, sugar, wine vinegar, and soy sauce until the sugar has dissolved. Refrigerate the dressing while preparing the salad.
Preheat oven to 350 degrees F (175 degrees C).
Spread the broken ramen noodles, almonds, and sesame seeds onto a baking sheet.
Bake the ramen noodle mixture until lightly browned, about 15 minutes, stirring often. Watch carefully to prevent burning. Allow mixture to cool.
Just before serving, mix together the napa cabbage and green onions with toasted ramen mixture in a salad bowl until thoroughly combined; toss with the dressing.
Nutritional Information
Amount Per Serving Calories: 338 | Total Fat: 23.7g | Cholesterol: 0mg
================================
Перевод:
"Салат на миллион долларов" (Китайский капустный салат)
"Этот рецепт всегда хит ...детям тоже нравится! Раньше я его так называла - "Салат на миллион долларов" потому что, семена кунжута было дорого купить. Теперь я покупаю семена кунжута оптом в магазине по продаже диетических продуктов, а это гораздо дешевле ".
Ингредиенты
1 / 2 стакана растительного масла
1 / 2 стакана белого сахара
1 / 4 стакана винного уксуса
1 столовая ложка соевого соуса
2 (3 унции) пакетов китайской лапша (без приправ) , слегка измельченных
1 / 2 стакана миндаля толченого
1 чашка семян кунжута
1 кочан капусты напа, шинкованной
1 пучок зеленого лука, нарезанного
Приготовление:
В миске взбейте вместе: растительное масло, сахар, винный уксус, соевый соус, пока сахар не растворится. Охладите соус.
Разогреть духовку до 350 градусов по Фаренгейту (175 градусов С) .
Распределите по противню раскрошенную китайскую лапшу, миндаль и кунжут.
Выпекайте эту смесь до слегка коричневого цвета, около 15 минут, часто помешивая. Внимательно следите, чтобы не подгорело. Дайте смеси остыть.
Перед подачей смешать капусту напа и зеленый лук с приготовленной смесью в салатнице до однородной массы, заправьте заправкой.
Пищевая ценность на 1 порцию:
Калории: 338 | Жир: 23.7гр | Холестерин: 0 мг
Прочее кулинарное
дайте рецепт любого салата на английском языке.
Potato Salad
Ingredients:
8 medium potatoes, cooked and diced
1 1/2 cups mayonnaise
2 Tablespoons cider vinegar
2 Tablespoons sugar
1 Tablespoon yellow mustard
1 teaspoon salt
1 teaspoon garlic powder
1/2 teaspoon pepper
2 celery ribs, sliced
1/2 cup finely chopped onion
5 hard-boiled eggs, chopped
paprika
Directions:
1. Place diced cooked potatoes in a large bowl.
2. Mix mayonnaise, vinegar, sugar, mustard, salt, garlic and pepper in another bowl.
3. Add this mixture to the potatoes.
4. Add celery and onions, mix well.
5. Stir in chopped eggs.
6. Sprinkle paprika on top before serving.
Ingredients:
8 medium potatoes, cooked and diced
1 1/2 cups mayonnaise
2 Tablespoons cider vinegar
2 Tablespoons sugar
1 Tablespoon yellow mustard
1 teaspoon salt
1 teaspoon garlic powder
1/2 teaspoon pepper
2 celery ribs, sliced
1/2 cup finely chopped onion
5 hard-boiled eggs, chopped
paprika
Directions:
3. Add this mixture to the potatoes.
4. Add celery and onions, mix well.
5. Stir in chopped eggs.