1). What is your name? (как Вас зовут? )
2). What is your job? (кем Вы работаете? )
3). What city do you live in?(в каком городе Вы живете? )
4). How old are you?(сколько Вам лет? )
5). Your city is big or small? (Ваш город большой или маленький? )
6). Do you have a family?(У Вас есть семья? )
7). Why have you come to Moscow?(зачем Вы приехали в Москву? )
8).Are you a rich man?(вы богатый человек? )
9).Have you in America right?(у Вас в Америке все хорошо?) .
10).It was a pleasure to listen to you!(нам было приятно Вас выслушать!)
Прочее образование
К нам в школу приедет американец подскажите 10 вопросов которые можно ему задать на англиском языке
Who is on duty today?
Достаточно одного на русском - какого хера ты сюда припёрся?
1) Правда ли, что зона 51 существует?
2) Кода вы свалите из Ирака?
3) Путин - ставленник госдепа?
4) Какое место ТЫ, пешка, занимаешь в жидомассонском заговоре?
2) Кода вы свалите из Ирака?
3) Путин - ставленник госдепа?
1. What was your favorite subject at school?
2. How many lessons did you have every weekday?
3. Did you have much homework to do?
4. What language did you study at school and can you speak it?
4. Were you a scout? Did you go to scout camps in summer? Was it important to you? Did you like it?
5. Did you travel much when you were at school?
6. What state do you live in? Do you like it? What is it famous for?
7. Do you often travel?
8. Do you often go to the cinema or theater? What is your favorite movie genre?
9. Did you have any problems with classmates when you were at school? Did you trouble your classmates?
10. Would you like to be the US president?
Допрос окончен.
3. Did you have much homework to do?
7. Do you often travel?
Допрос окончен.