Домашние задания: Другие предметы
Срочно! Кто знает английский, переведите пожалуйста этот текст на английский!?
Только без онлайн переводчика. --------- Рудо́льф Хаме́тович Нуре́ев, известен во всем мире как Нуриев. Он был одним из самых выдающийся танцор балета XX века. Рудольф Нуреев родился в поезде, направлявшемся во Владивосток, перед станцией Иркутск 17 марта 1938 года. Имеет татарско-башкирское происхождение. Начал танцевать в детском фольклорном ансамбле в Уфе, а в 1955 год поступил в Ленинградское хореографическое училище. После его окончания в 1958 год Нуреев стал солистом балета театра имени С. М. Кирова. 16 июня 1961 года, находясь на гастролях в Париже, отказался вернуться в СССР, став «невозвращенцем».
в википедии по нему всяко есть статейка.. . надёргай там подходящих предложений.. .
"Он был одним из самых выдающийся танцор балета XX века. "
Rudolf Hametovich Nureev, is known all over the world as Nuriev. It was one of the most outstanding dancer of ballet of the XX-th century.
Rudolf Nureev was born in a train going to Vladivostok, before station Irkutsk on March, 17th, 1938.
Has the tatarsko-Bashkir origin. Has started to dance in children's folklore ensemble in Ufa, and per 1955 has arrived in the Leningrad choreographic school. After its termination per 1958 Nureev became the soloist of ballet of theatre of a name With. M.Kirova.
On June, 16th, 1961, being on tours in Paris, has refused to return to the USSR, becoming "defector".
ВОТ САЙТ ПЕРЕВОДОВ
http://www.translate.ru/Default.aspx/Text
ВОТ САЙТ ПЕРЕВОДОВ
Rudolf Hametovich Nureev, is known all over the world as Nuriev. It was one of the most outstanding dancer of ballet of the XX-th century. Rudolf Nureev was born in a train going to Vladivostok, before station Irkutsk on March, 17th, 1938. Has the tatarsko-Bashkir origin. Has started to dance in children's folklore ensemble in Ufa, and per 1955 has arrived in the Leningrad choreographic school. After its termination per 1958 Nureev became the soloist of ballet of theatre of a name With. M.Kirova. On June, 16th, 1961, being on tours in Paris, has refused to return to the USSR, becoming? The defector?.