Домашние задания: Другие предметы
Кто хорошо знает английский, переведите пожалуйста:
Моя сестра преподавательница. Она преподаёт английский язык. Мой приятель и я тоже изучаем английский язык, но многие студенты упорно работают над двумя иностранными языками. Мы всегда вовремя приходим на занятия и хорошо выполняем (делаем) домашние задания. Мы часто читаем английские газеты и журналы дома. Мне нравится читать английские книги, и я много читаю. Мы занимаемся (у нас бывают уроки) по понедельникам, средам, четвергам и пятницам. Мы делаем много упражнений в классе и иногда пишем диктанты. Мы читаем тексты, переводим их, отвечаем на вопросы и переводим русские предложения на английский. Часто после уроков мы идём домой вместе. Мы разговариваем по-английски и обсуждаем свою работу.
my sister is a teacher. She teaches English/ My friend and me study English too, but many students teach hard two foreign languages. We are always in time for our lessons and do our hometasks well. We read English newspapers and magazines at home often. I like to read English books and I read a lot. We have our lessons on Mondays, Wednesdays, Thursdays and Fridays. We do a lot of exersices in class and we have and dictations time after time. We read texts, answer the questions and translate Russian centences into English. We go home after our classes together often. We speak English and discuss our work.
Вроде, так.... А тот перевод, что ниже моего ответа-неправилен- он выполнен с помощью он-лайн переводчика, и порядок слов и некоторые слова не те)))))
Май систа зе тича. Ши тичез Инглиш лэнгвидж. Май фрэнд энд ай ту ви стади Инглиш лэнгвидж, бат мэни стъюдентс персистенли вёрк овэ ту фоуриджн лэнгвиджъ. ..и т. д.
My sister the teacher. She teaches English language. My friend and I too we study English language, but many students persistently work over two foreign languages. We always come in time on employment and well we carry out we (do) homeworks. We often read English newspapers and house magazines. I like to read English books, and I read much. We are engaged (at us there are lessons) on Mondays, environments, Thursdays and Fridays. We do many exercises in a class and sometimes we write dictations. We read texts, we translate them, we answer questions and we translate Russian offers into English. Often after lessons we go home together. We talk in English and we discuss the work