Домашние задания: Другие предметы
Пожалуйста помогите проверить
Submarine treasure. This story happened in a small fishing village. It happened last summer. Jim went to float with his friend Tony. It was very hot. Jim and Tony climbed a small cliff and looked down. The water was a pure and transparent. Jim dived into the water. It was fantastic! The bottom was very beauty. Suddenly, he saw something under the rock. It was shine. Jim saw something that looked like a dirty old cup. Jim grabbed it and swam up to the surface. When he got back, to the beach, he showed the cup to his friend. -What’s this-ask Jim -I don't know -Take it Mr. Homer to the antique shop. The next day, Tony went to the antique shop. -What's this Mr. Homer? -I don't know, Tony. It was very dirt. Mr. Homer asked Tony to clean the cup. As more dirt came off, the man became very excited. Tony saw on the cup and very surprised. It looks like treasure! Mr. Homer very excite because the cup was very excited. Jim gave the cup to the local museum. When he displayed the cup Jim was very happy. Photographs took pictures of Jim standing next to the cup. “At last!” he thought, smiling happily. “I'm famous!” Я уже запуталась проверьте пожалуйста !!!и напишите в ответе ошибки ПЛИЗ!!!
В принципе, эти два предложения можно сделать одним: This story happened in a small fishing village last summer. Далее: The water was a pure and transparent. -----The water was (без артикля) pure and clear (это слово больше подходит к описанию воды) .
The bottom was very beauty ----The bottom was very beautiful.
Jim saw something that looked like a dirty old cup. Jim grabbed it and swam up to the surface. Поменяйте где-то на ''He''.
-What’s this-ask Jim ------What’s this? (если свечение близко, тогда правильно this, но, если же оно вдалеке, то тогда that)-ASK
(если "спрашивает" Джим, тогда правильно будет asks, если "спрасил", тогда - asked) Jim.
It was very dirt. ------It was very dirty.
Tony saw on the cup and very surprised.------Tony looked at the cup and was very surprised.
It looks like treasure!----It looked like treasure! Придерживаемся одного времени, всё было в прошедшем времени до этого предложения.
Mr. Homer very excite because the cup was very excited. ---Mr. Homer was very excited because the cup was amazing.
When he displayed the cup Jim was very happy. -----When Jim displayed the cup he was very happy. Когда чиатешь наоборот, не понятно сначало кто такой "he".
Ну вот. Есть ещё одно, что мне не очень нравиться : As more DIRT came off, the man became very excited. Я бы заменила это слово на "grime" - это переводиться, как въевшаяся грязь.
Вот вроде и всё.
Да вроде бы все нормально!
все правильно
This story HAPPENED in a small fishing village. It HAPPENED last summer. Не оченб красиво это выглядит
Не всё верно в правописании.
Ирина Берестова
а где именно ? если не трудно напишите пожалуйста
Вроде ошибок нет.
the water was pure... (там нет артикля)
It was shining (длительное действие в прошлом)
Asked Jim.
Take it to Mr. Homer (только там дальше to как-то не вяжется. Может, написать вот так. Take it to the Mr. Homer's antique shop)
It is very dirty.
Tony looked at the cup (я думаю, так лучше будет) and was very surprised.
It looked like treasure (Действие в прошлом) .
Mr. Homer became very excited... the cup was exciting
Asked Jim.
It is very dirty.
Думаю пойдет