Домашние задания: Другие предметы

ааа прошу вас...очень очень срочно надо...помогите!пожалусто!!!!))))))))))))))))))прошу прошу прошу!)

то что в скобках нужно правильно изменить)) 1.I....(play)tennis yesterday afternoon. 2. What time....(you/go) to bed last night? 3....(you/ever/meet) a famous person? 4. the weater....(not/be) very good yesterday. 5.my hair is wet. I....(just/wash) it. 6.I....(wash) my hair before breakfast this marning. 7. kathy travels a lot. She....(visit) many countries. 10."it Sonia here?" "No, she....(not/come) yet. " и сдесь проверить правиьно или нет)если нет то исправьте,прошу) 1. where have you been last night? 2. Jim is grandmother has died in 1989
1.I played tennis yesterday afternoon.
2. What time did you go to bed last night?
3..Have you ever met a famous person?
4. the weater was not very good yesterday.
5.my hair is wet. I have just washed it.
6.I washed my hair before breakfast this marning.
7. kathy travels a lot. She has visited many countries.
10."it Sonia here?" "No, she has not came yet. "

1. where did you be last night?
2. Jim's grandmother has died in 1989
Леночка Крикун
Лучший ответ
Первая часть:
1.I was played tennis yesterday afternoon. Вчера днём я играл в футбол.
а дальше ещё проще
Вторая часть:
1. Where are you been last night? Где вы были прошлой ночью?
2. Jim's grandmother was died in 1989. Бабушка Джима умерла в 1989 году.
1. played
2. did you go
3. have you ever met
4. was not
5. i have just washed
6. i had washed
7. visits
10. she isn't coming
Aliona Nezvesciuk
i plaid tennis yesterday afternoon.
what time did you go to bed last Night?
did you ever meet a famous person?
the weather was't good yesterday.
my hair is wet. i just washed it
i washed my hair before breakfast this morning.
she visited many countries.
no, she didn't come yet

вроде правильно
1. played
2.did you go
3.have you ever met
4.wasn't
5.have just washed
6.washed
7.has visited
10. hasn't come

1. Я думаю должно быть так Where did you go last night потому что есть указат слова Last night
2 Jim's grandmother has died in 1989