Домашние задания: Другие предметы

переведите пожалуйста!???на английский язык!

на английский язык! 1)если бы ник не играл в шахматы в детстве он бы не стал умным сейчас 2)если бы майк выпил лекарство вчера он бы чувствовал себя лучше сейчас 3)если бы тим добавил соли и перца в суп, суп бы ни был таким безвкусным 4)если бы джейн убралась в квартире вчера ей бы разрешили пойти на дискотеку 5)если бы джил сдала экзамен вчера она бы была счастлива сейчас
1) If Nick would not play chess in the childhood he did not become clever now.

2) If Mike would drink a medicine he felt yesterday better now.

3) If Tim has added salt and pepper in soup, soup was such insipid.

4) If Jane would be cleaned in apartment yesterday to she have allowed to go on a disco.

5) If Jill would pass examination she was happy yesterday now.
Елена Янцен(Криницина)
Лучший ответ
1)если бы ник не играл в шахматы в детстве он бы не стал умным сейчас
If Nick hadnt played chess in the childhood, he wouldn’t have become clever now

2)если бы майк выпил лекарство вчера он бы чувствовал себя лучше сейчас
If Mike had taken the medecine yesterday, he would have felt himself better now

3)если бы тим добавил соли и перца в суп, суп бы ни был таким безвкусным
If Tim had added the salt and pepper in his soup, the soup wouldn’t have been so tasteless

4)если бы джейн убралась в квартире вчера ей бы разрешили пойти на дискотеку
If Jane had tidied up the room yesterday, she would have been allowed to go to the disco

5)если бы джил сдала экзамен вчера она бы была счастлива сейчас
If Jill had passed her exam yesterday, she would have been happy now
Елена Прихожай
If Nick hadnt played chess in HIS childhood, he wouldn’t BECOME clever now

If Mike had taken the medIcine yesterday, he would FEEL -- better now

If Tim had added -- (SOME) salt and pepper in THE soup, the soup wouldn’t BE so tasteless

If Jane had tidied up the room yesterday, she would have been allowed to go to the disco (SHE WOULD BE ALLOWED TO GO TO THE DISCO NOW.)

If Jill had passed her exam yesterday, she would BE happy now

PS Ох, уж, эта Юленька - совсем забыла о смешанном типе: -)
1) if the nick is not played chess as a child he would not be wise now
2) if Mike drank the medicine yesterday he would have felt better now
3) If Tim added salt and pepper in the soup, Soup, whatever was in such bad taste
4) If Jane had cleaned the house yesterday, she would be allowed to go to the disco
5) if Jill passed the exam yesterday she would have been happy now
Juri Ellert