Домашние задания: Другие предметы
помогите сделать упражнение по английскому языку,пожалуйстаааа!!!
3. Put the following sentences Into the Passive Voice. 1. We shall finish the work not later than on Friday. 2. Somebody has invited her to the party. 3. People laughed at her when she said it. 4.I felt that somebody was watching me. 3. Did they give you alt the necessary books? 6. The teacher explained a new rule to the students. 7. I showed the documents to the officer. 8. the director dictated a telegram to the secretary. 9. Have they told you everything? 10. They often refer to Professor Arakin's articles. 11. He didn't explain the traffic regulations to me. 12. They have organized a golf club here. 13. They arc rehearsing a new play at the National Theater. 14. We lost sight of the car when it turned round the comer. 15. They have been carrying out the work since August. 16. She announced to the workers that the experiment was dangerous. 17. Have you sent for the morning papers? 18. Yon are always finding fault with me 19. Where will they build the new theater? 20. Two young but experienced nurses assisted the doctor during the operation. 21. At last he realized that nobody would call upon him. 22. They took no notice of the hoy. 23. Did the noise frighten you?
1. The work will be finished by us not later than on Friday.
2. She has been invited to the party.
3. She was laughed at when she said it.
4. I felt that I was being watched.
5. Were you given all the necessary books?
6. A new rule was explained to the students by the teacher.
7. The documents were shown to the officer by me.
8. A telegram was dictated to the secretary by the director.
9. Has everything been told you?
10. Professor Arakin's articles are often referred to.
11. The traffic regulations weren't explained to me by him.
12. A golf club have been organized here.
2. She has been invited to the party.
3. She was laughed at when she said it.
4. I felt that I was being watched.
9. Has everything been told you?
3. Поместите следующие предложения В Страдательный залог.
1. Мы закончим работу не позже в пятницу. 2. Кто - то пригласил ее стороне. 3. Люди смеялись над нею, когда она сказала это. 4. Я чувствовал, что кто - то наблюдал за мной. 3. Они давали Вам высокий звук необходимые книги? 6. Учитель объяснил новое правило студентам. 7. Я показал документы чиновнику. 8. директор продиктовал телеграмму секретарю. 9. Они сказали Вам все? 10. Они часто ссылаются на статьи Профессора Арэкина. 11. Он не объяснял правила движения мне. 12. Они организовали гольф-клуб здесь. 13. Они образуют дугу, репетируя новую игру в Национальном Театре. 14. Мы теряли из виду автомобиль, когда он развернулся посетитель. 15. Они выполняли работу с августа. 16. Она объявила рабочим, что эксперимент был опасен. 17. Вы послали за утренними газетами? 18. Вон там всегда придираются ко мне 19. Где они построят новый театр? 20. Две молодых, но опытных медсестры помогали доктору во время операции. 21. Наконец он понял, что никто не призовет его. 22. Они не заметили Хоя. 23. Шум пугал Вас?