Домашние задания: Другие предметы

Перевод на английский язык

Пожалуйста помогите правильно перевести текст про восьмое марта, ТОЛЬКО НЕ ЧЕРЕЗ ПЕРЕВОДЧИК (транслэйт и т.д.)!!!! С 1910 году революционерка Клара Цеткин на международной конференции женщин в 1910 году провозгласила идею ежегодно отмечать 8 марта как день рождения женского пролетариата. По ее замыслу день 8 марта должен был стать днем борьбы женщин всех стран за свое равноправие. В России впервые Международный женский день отмечался в 1913 году в Петербурге. 8 марта стало не нерабочим днем с 1965 года. Сейчас это праздник Весны, Любви и Красоты.
In 1910 revolutionary, Clara Zetkin, the International Conference on Women in 1910, proclaimed the idea of annually celebrating March 8 as the birthday of the female proletariat. In her conception day on March 8 was supposed to be a day of campaigning for women of all countries for their equality. In Russia the first International Women's Day was celebrated in 1913 in St. Petersburg.
March 8 was not a public holiday since 1965. Now it is a celebration of Spring, Love and Beauty.
Muslihiddin Bobozoda
Лучший ответ
Valentina Zinchenko
Since 1910 революционерка Klara Cetkin on international conference of the womans in 1910 has proclaimed the idea annually to note the March 8 as birth day of the feminine proletariate. On her(its) замыслу day on March 8 was to become daytime fights of the womans of all countries for its equality. In Russia for the first time International feminine day was noted in 1913 in Petersburg.
the March 8 became not off-hour daytime since 1965. Presently this holiday of the Springtime, Lyubvi and Beauties.