Read the text and put each verb in brackets in one of the Past tense forms.One example is given.
Nina was very tired.She had had(had) the worst week-end of her life.Everything__(go)wrong!This is what happened.Her family decided to spend the week-end in Courchevel and they started off early in the morning.Nina`s father__(drive) for an hour when suddenly the car__(break down).He telephoned the emergency break-down sevice but,hoping that he could do it before they arrived,he__(start) to repair the car himself.While Nina`s father__(repair) the car,Nina and her mother were standing outside waiting for the job to be finished.It soon began to rain and they all got wet.Nina`s father__(try) to repair the car for an hour when at last two emergencymechanics__(arrive).It took them one more hour to do the job.When at last everything was ready and Nina`s father was about to pay,he discovered that he__(leave) all his money at home.They were all so upset they decided to go back home.
Домашние задания: Другие предметы
Знатоки английского языка!Ответ нужен срочно!
Nina was very tired.She had had(had) the worst week-end of her life.что тут или это пример, как правильно?
.Everything went wrong!
Nina`s father was driving for an hour when suddenly the car broke down.
He telephoned the emergency break-down service but,hoping that he could do it before they arrived,he had started to repair the car himself.
While Nina`s father was repairing the car,Nina and her mother were standing outside waiting for the job to be finished.
Nina`s father was trying to repair the car for an hour when at last two emergency mechanics arrived.
When at last everything was ready and Nina`s father was about to pay,he discovered that he had left all his money at home.They were all so upset they decided to go back home.
.Everything went wrong!
Прочитайте текст и поместите каждый глагол в скобках в одну из форм Прошедшего времени. Один пример дан.
Нина очень устала. Она имела (имел) худший уикэнд ее жизни. Все __ (идет) неправильно! Это - то, что случилось. Ее семья решила провести выходные в Courchevel, и они начинались рано утром. Нина `s отец __ (двигатель) в течение часа, когда внезапно автомобиль __ (ломают). He, позвонила чрезвычайному расстройству sevice, но, надеясь, что он мог сделать это прежде, чем они прибыли, он __ (начало) , чтобы восстановить автомобиль непосредственно. В то время как Нина` s отец __ (ремонт) автомобиль, Нина и ее мать выдерживала внешнее ожидание работы, которая будет закончена. Это скоро начало литься дождем, и они все промокли. Нина `s отец __ (попытка) восстановить автомобиль в течение часа, когда наконец два emergencymechanics __ (прибывают). It, взяла их еще один час, чтобы сделать работу. Когда наконец все было готово, и Нина` s отец собиралась заплатить, он обнаружил что он __ (отпуск) все его деньги дома. Они были все столь расстроены, что они решили возвратиться домой.