Домашние задания: Другие предметы

ОКР ПО бел.лит

1)Запішыце імёны і прозвішчы галоўных герояў рамана Кузьмы Чорнага "Пошукі будучыні" 2)Запішыце імёны і прозвішчы галоўных герояў рамана Івана Мележа "Людзі на балоце" 3)Запішыце імёны і прозвішчы галоўных герояў рамана Уладзіміра Караткевіча "Каласы пад сярпом сваім" 4)Запішыце імёны і прозвішчы галоўных герояў рамана Івана Шамякіна "Сэрца на далоні" 5)Узнавіце(возобновите) біяграфію Галі з апавядання "Галя" - Янки Брыля 6)Узнавіце(возобновите) біяграфію Сымона Ракуцьки з рамана Кузьмы Чорнага "Пошукі будучыні" 7)Узнавіце(возобновите) біяграфію Самсона Самасуя з рамана А. Мрыя "Запіскі Самсона Самасуя" 8)Узнавіце(возобновите) біяграфію Марына Гарновай з апавядання М. Зарэцкага "Кветка пажоўклая" 9) Раскрыце трагедыю народнага жыцця ў гады вайны ў апавяданні М. Гарэцкага “Літоўскі хутарок” 10)Ахарактарызуйце вобраз Гарлахвацкага з п’есы Кандрата Крапівы “Хто смяецца апошнім” 11)Раскрыце ўнутраны свет Васіля Дятла і Ганны Чарнушкі з рамана Івана Мележа “Людзі на балоце” 12)Раскрыце духоўны свет вобліка Алеся Загорскага з рамана Уладзіміра Караткевіча “Каласы пад сярпом тваім” 13)Дайце параунальную характарыстыку(сравнить) Антона Яраша і Кірыла Шыковіча з рамана Івана Шамякіна “Сэрца на далоні” 14)Раскрыце сутнасць самасуеўшчыны як грамадскай з’явы – Андрэй Мрый “Запіскі Самсона Самасуя” 15)Праблема выбару ў апавяданні Янкі Брыля “Memento Mori” 16)Праблематыка камедыі А. Макаёнтка “Зацюканы апостал” 17)Гістарычная аснова рамана Уладзіміра Караткевіча “Каласы пад сярпом сваім”. Гістарычная асобы(вобразы) ў рамане. 18)Палесская вёска 20-х гадоў у рамане І. Мележа “Людзі на балоце” 19)Праблематыка рамана Івана Шамякіна “Сэрца на далоні” 20)Матывы лірыкі А. Куляшова, Аналіз любога верша.
1. Павел Нявада, Сымон Ракуцька, Кастусь Лукашэвіч, Волечка Нявада, Густаў Шрэдэр (старэйшы) і яго сын Г. Шр. (малодшы) ; Ліза (унучка Нявады) і Ліза (дачка Ракуцькі), Тамаш - сын Ракуцькі; граф Паліводскі.

2. Цімох Чарнушка, яго дачка Ганна; Хадоська, сяброўка Ганны; Васіль Дзяцел; Халімон Глушак, яго сыны - Яўхім і Сцяпан, жонка; Міканор Дамецік, Ахрэм Грыбок; Дубадзел; бальшавікі: Апейка, Харчаў.

3. Сям'я князя Загорскага: сам князь Юры З. ; яго бацька, Даніла Вежа-Загорскі; жонка, Антаніда, двае сыноў Алесь і Вацлаў;Чорны Война; жандармскі паручык Мусатаў; дваране: Кроер, Раўбіч, граф Хаданскі, Надзея Клейна, мурын Янка. Сям'я Кагутоў: Міхал і Марыля, дзед Даніла, дзеці Кандрат, Юрась Павал, Андрэй і Янечка; Кастусь Каліноўскі, яго брат Віктар; Майка Раўбіч, прыгонная актрыса Гелена; гістарычныя асобы: В. Дунін-Марцінкевіч, В. Каратынскі, У. Сыракомля, кампазітар С. Манюшка.

4.Антон Яраш, Кірыла Шыковіч, Тарас (прыёмны сын Яраша) , Славік Шыковіч, Доктар Савіч, Зося Савіч, Гукан.
5. Галя - самая прыгожая ў вёсцы дзяўчына, закахалася ў Сяргея, які разам з краўцом 2 тыдні ў вёсцы шыў кажухі. Яны рассталіся, пачалася грамадзянская вайна, Сяргей ваяваў за чырвоных, а Галя пад прымусам маці выйшла замуж за кулацкага сына Хамёнка, якога яна ле кахае і не паважае, але мае ад яго 2-е дзяцей. Хамёнак усю Вялікую Айч. вайну прыкідваўся хворым інвалідам, каб не ісці ў партызаны, а пасля вайны сеў у турму за спекуляцыю. Галя засталася адна, і кожную ноч не спіць, слухае, як гудзе ў полі трактар, на якім працуе Сяргей. Яна думае пра сваё нешчаслівае жыццё, пра тое, што магло быць і не збылося.

Ой, я так суткі буду сядзець. Збегай ты, дзіця, заўтра ў кніжны магазін і купі там кніжачку "Беларуская літаратура. Перачытаем разам" М. І. Верціхоўскай або "Беларуская літаратура. Школьныя творы" кароткі змест і аналіз. Т. К. Грамадчанка. Там усе гэта можна знайсці.
Игорь Шпига