It's easy just we have two possibilites .
The first one is with present perfect- is an action that happened at an unspecified time or is an action that has recently ocurred.
Example:
I'm sorry, I have forgotten your name.
always after have the verb must be in past participle
other tense that we have in present with have is present perfec continuous
I've been thinking about going to college next year
Te second one is with past perfect
Is a past action that ocurred before another past action, you can remember just as the past of the past
Example:
Tom had ledt hours before we got there.
In past we have past perfect continuos
They had been playing tennis before the storm broke
Домашние задания: Другие предметы
Вопрос по английскому. В каких случаях при построении предложения в презент индефенет используется Have?
Вопросительные предложения с глаголом - to have - в значении "иметь, обладать" образуются путём инверсии. Личные формы этого глагола ставятся перед подлежащим. Другими словами, если можно заменить глагол -have- конструкцией - have got - вспомогательный глагол не требуется!
I have a cat (= I have got a cat.) Have you (=Have you got) a cat?
...От вышеуказанных предложений надо отличать вопросительные предложения с глаголом - to have - в сочетаниях типа: to have breakfast (lunch, dinner) = завтракать, обедать, ужинать; to have a walk - гулять; to have a bath (a shower), to have a lesson....etc. Они образуются с помощью вспомогательного глагола - do (does, did)- который ставится перед подлежащим.
I have breakfast at 8 o'clock. Do you have breakfast at 8 o'clock?
Глагол have используется в Present Indefinine в значении "иметь, обладать" или же в выражениях "have dinner (supper, breakfast), have classes, have a cold и т. д.
учитель английского языка