Домашние задания: Другие предметы
Народ ПЛИЗ, помогите с Английским
Народ у мя есть русский текст, его нужно написать по английски... вписываю его в переводчик, в одном переводчике по олному написано, в другом - по другому... и где праивльно, я не знаю... ПОМОГИТЕ ПЛИИЗ: 1. Она уже окончила школу? — Да, она окончила ее в прошлом году. 2. Ты поступил в университет? — Да, я уже неделю учусь там. Где ты учишься? — Я учусь в строительном университете. 3. Она уже пришла. Она ждет тебя. Она ждет тебя уже минут пять. 4. Она живет в Москве с 1975 года. 5. Они разговаривают по-английски уже полчаса. 6. На каком языке говорят эти студенты? Послушай. — Они говорят по-французски. 7. Она делала этот перевод очень долго, прежде чем кончила его. 8. Когда преподаватель вошел в аудиторию, студенты сидели и писали. 9. Вы приготовили домашнее задание? — Да, я приготовил его вчера. Вчера, когда я готовил его, ко мне пришел Петя, и мы закончили его вместе. Мы всегда готовим задания вместе. Завтра я пойду к нему. 10. Я прочту книгу на будущей неделе. — А я ее уже прочла. 11. Он окончит университет через два года. 12. Она поступит в университет в следующем году.
1. Has she already finished the school? — Yes, she finished it last year. 2. Have you entered the university? — Yes, I study a week there. Where are you study? — I study at the building university. 3. She has already come. She waits for you. She waits for you about 5 minutes. 4. She has lived in Moscow since 1975. 5. They have already spoken English half an hour. 6. In what language do these students speak? Listen. — they speak French. 7. She did this translate for very long before has terminated him. 8. When the teacher has entered into audience, students sat and wrote. 9. have you prepared homework? — Yes, I have prepared it yesterday. Yesterday, when I prepared it, Petja has come to me, and we have finished it together. We always prepare tasks together. Tomorrow I will go to him. 10. I will read the book next week. — and I have already read it. 11. He will graduate from the university in two years. 12. She will enter the university next year.
1. She has already left school? — Yes, it has ended it last year. 2. You have entered the university? — Yes, I study a week there. Where you study? — I study at building university. 3. It has already come. She waits for you. She waits for you minutes five. 4. She lives in Moscow since 1975. 5. They speak English already half an hour. 6. In what language these students speak? Listen. — they speak French. 7. It did this transfer very long before has terminated it. 8. When the teacher has entered into audience, students sat and wrote. 9. You have prepared homework? — Yes, I have prepared it yesterday. Yesterday, when I prepared it, to me Petja has come, and we have finished it together. We always prepare tasks together. Tomorrow I will go to it. 10. I will read the book next week. — and I have already read it. 11. He will graduate from the university in two years. 12. She will enter the university next year.