Домашние задания: Другие предметы

Помогите сделать английский

Fill in the gaps. Use on, over, up, back, away.1. Some people get_______late every day.2. What's your news? How are you getting.3. My friend broke her leg last year. She soon got_______it.4. Mr Smart was very angry because he didn't like to live in a little village, but he couldn't get______.5. Father went to Kaliningrad, but he promised to get __^_ next week.С 1 Translate the sentences from Russian into English.1. "Где Мэри?" — "Она простудилась вчера"._____________________2. Когда она выздоровеет, мы пойдем в поход.3. Становится темно. Возьми фонарик.4. "Где ты была в 6 часов?" — "Я не мог тебе дозвониться"._
Ж*
Жузи *****
Fill in the gaps. Use on, over, up, back, away.
1. Some people get___UP____late every day.
2. What's your news? How are you getting ON?.
3. My friend broke her leg last year. She soon got___OVER____it.
4. Mr Smart was very angry because he didn't like to live in a little village, but he couldn't get___AWAY___.
5. Father went to Kaliningrad, but he promised to get BACK next week.

С 1 Translate the sentences from Russian into English.
1. "Где Мэри? " — "Она простудилась вчера". - Where is Mary? She caught (a) cold yesterday. (She got chilled...)
2. Когда она выздоровеет, мы пойдем в поход. - When she recovers (gets over), we'll go on hiking.
3. Становится темно. Возьми фонарик. - It's getting dark. Take a light (a flashlight).
4. "Где ты была в 6 часов? " — "Я не мог тебе дозвониться". - Where were you at 6 o'clock? I couldn't get you on the phone (I failed to get through to you).
Людмила Виноградова
Лучший ответ
1. up
2. by
3. on
4.out
5. back

1. Where is Mary? She got a cold yesterday.
2. When she gets better, we will go hiking.
3. It's getting dark. take a flashlight with you.
4. where were you at 6 int he evening? i couldn't reach you on the phone.
Вера Раева
up, on, back, away - vrode tak))
а для перевода попробуй промт. ру
1 UP
3 ON
4 AWAY
5 BACK, ON
Зайди на переводчик маила и всё будет понятно