Домашние задания: Другие предметы
Перевести с русского на английский. Небольшой текст
Перевести с русского на английский. Можете перефразировать предложения. На картинках нарисованы инопланетяне. На левой картинке devid, так назовем его, на правой - Peter. У david овальная голова, короткие уши, длинный нос, карие глаза. Длинная шея, густые брови, волосы на шеи. Он лысый. David худой. Я думаю что david уже около 40 лет, а peter ещё молодой, ему 20 лет. Peter противоположен david. У peter круглая голова, длинные уши, голубые глаза. Короткая шея, густые, кудрявые волосы. Peter полный. Я считаю, что david и peter любят природу, потому что у каждого из них в руке цветок. David и Peter имеют симпатичную улыбку.
Alliens is painted on the picture. On the left picture Devid, so call it, on the right - Peter. David has oval head, short ears, long nose, brown eyes, long neck, bushy eyebrows, the hair on your neck. He is bald. David is lean. I think that David is about 40 years, and Peter still young, he is 20 years. Peter is opposed David.Peter has round head, long ears, blue eyes,short neck, thick, curly hair. Peter is thick. I think that david and peter love nature, because each of them has in a flower ih the hands. David and Peter have a nice smile.
вот это правильно должно быть. редактировала а не тупо с переводчика
только имена с большой быквы напиши
The pictures painted by aliens. On the left picture devid, so call it, on the right - Peter. At david oval head, short ears, long nose, brown eyes. Long neck, bushy eyebrows, the hair on your neck. He is bald. David lean. I think that david was about 40 years, and peter still young, he is 20 years. Peter opposed david. In peter round head, long ears, blue eyes. Short neck, thick, curly hair. Peter is complete. I think that david and peter love nature, because each of them in his hand a flower. David and Peter have a nice smile.
The pictures painted by aliens. On the left picture devid, so call it, on the right - Peter. At david oval head, short ears, long nose, brown eyes.Long neck, bushy eyebrows, the hair on your neck. He is bald. David lean. I think that david was about 40 years, and peter still young, he is 20 years. Peter opposed david. In peter round head, long ears, blue eyes. Short neck, thick, curly hair. Peter is complete. I think that david and peter love nature, because each of them in his hand a flower. David and Peter have a nice smile.