Azerbaijan food
The art of cookery in Azerbaijan has a long history. In the process of evolution the culture of nourishment cookery ability of the Azerbaijan people have been improved.
The Azerbaijan cuisine is widely known among other oriental cuisines and some of its dishes included in the menu of international cuisines. It’s also one of the most extraordinary cuisines in respect of its taste and healthy dishes distinguishing by their diversity. It includes meat, fish and vegetable dishes. The Azerbaijan national cuisine includes more than 30 kinds of soups such as pyty, kufta-bozbash, shorba or dishes prepared from sour milk and greens such as dovga, ovdugh and others. The specific feature of Azerbaijan cookery is that some of national dishes can be used as the first and the main course ( pyty, kufta-bozbash ).
The most popular main course in Azerbaijan is plov (made rice ).There are more than 40 recipes for preparing this dish.
There are also more than 100 names of main courses prepared of meat, fish, vegetables and flour. Dish serving is very original: as a tradition tea is first, then main causes come. At the Azerbaijani banquets, celebrations and wedding parties the first courses are usually not served. The table is decorated with greens, fresh vegetables (tomatoes, cucumbers; in winter-pickles).The Azerbaijani national confectionary is divided into two groups: the flour articles, caramel and sweet type articles. The flour articles are: shakar-bura, pakhlava, shakar-chorak and others.
The most popular soft drinks are sharbats. They are made of sugar, lemon, saffron, seeds of mint and other fruit. There is a tradition in Azerbaijan, when guests come tea is served first and it’s accompanied with various of jams. Tea in Azerbaijan is a symbol of warm hospitality.
Домашние задания: Другие предметы
Переведите пожалуйста текст правильно без ошибок
Зайди на www.translate.ru
Азербайджан питание
Искусство кулинарии в Азербайджане имеет давнюю историю. В процессе эволюции культуры питания кулинария способности азербайджанского народа, были улучшены.
Азербайджанская кухня широко известна среди прочих восточные кухни, и некоторые из его блюд, включенных в меню международной кухни. Это также одна из наиболее внеочередной кухни в связи с его вкусом и здоровые блюда отличительный их разнообразие. Она включает в себя мясные, рыбные и овощные блюда. Азербайджанская Национальная кухня включает в себя более 30 видов супов, таких, как pyty, kufta-bozbash, shorba или блюд готовится из молока сметаной и зеленью, таких, как dovga, ovdugh и другие. Отличительной чертой кулинарии Азербайджана состоит в том, что некоторые национальные блюда могут быть использованы в качестве первой и основной курс (pyty, kufta-bozbash).
Наиболее популярные основные направления в Азербайджане является плов (с рисом) . Существуют более 40 рецептов по подготовке этого блюда.
Есть также более чем в 100 Название основного курса, подготовленного мяса, рыбы, овощей и муки. Блюдо, выступающей в очень оригинальной: как традиция чая является первым, то главные причины прийти. На азербайджанском банкетов, праздников и свадеб первых курсах, как правило, не служил. Стол украшен зелень, свежие овощи (помидоры, огурцы, а в зимне-соленья) . Азербайджанское национальное кондитерское делится на две группы: мука статей, карамель и сладкие типа статей. Муки статьями являются: shakar-Бура, pakhlava, shakar-chorak и другие.
Самые популярные прохладительные напитки являются sharbats. Они сделаны из сахара, лимон, шафран, семена мяты и других фруктов. Существует традиция в Азербайджане, когда гости прийти чай подается в первую оно сопровождается различных джемов. Чай в Азербайджане является символом теплого гостеприимства.
копируй и переводи http://www.translate.ru/text_Translation.aspx?prmtlang=ru