Спартак дізнався від неї, що прибула нова партія полонених і серед них є кілька студентів (О. Гончар) .
1. Це речення складається з трьох простих речень.
2. У ньому сполучниковий вид зв'язку, між першим і другим реченням — підрядний, між другим і третім — сурядний.
3. Це складнопідрядне речення з однорідною підрядністю.
4. Між першим і другим реченнями ставиться кома, тому що між ними підрядний зв 'язок; між другим і третім реченнями кома не ставиться, тому що в них є спільне головне речення.
5. Перше речення: розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, неповне; підмет — Спартак, виражений іменником; присудок (простий дієслівний) — дізнався, виражений дієсловом; дізнався (від кого? ) від неї (непрямий додаток, виражений особовим займенником із прийменником у родовому відмінку) .
Друге речення: розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, неповне; підмет — партія полонених, виражений словосполученням двох іменників; присудок (простий дієслівний) — прибула, виражений дієсловом; партія полонених (яка? ) нова (узгоджене означення, виражене прикметником) .
Третє речення: розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, неповне; підмет — кілька студентів, виражений словосполученням числівника з іменником; присудок (простий дієслівний) — є, виражений дієсловом; є (серед кого? ) серед них (непрямий додаток, виражений особовим займенником із прийменником у родовому відмінку
В одну мить розсунувся простір і стали ближчі зорі (Ю. Мушкетик) .
1. Речення складне, сполучникове, складносурядне.
2. Має дві граматичні основи: 1) простір розсунувся, 2) зорі стали ближчі; прості речення пов'язані між собою сполучником і (єднальний) .
3. Кома не ставиться, тому що у них є спільний другорядний член речення, обставина часу: в одну мить.
4. Перше речення: розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, повне; підмет — простір, виражений іменником; присудок (простий дієслівний) — розсунувся, виражений дієсловом; розсунувся (коли? ) в одну мить (обставина часу, виражена іменником із числівником) .
Друге речення: розповідне, неокличне, двоскладне, непоширене, повне: підмет — зорі, виражений іменником; присудок — стали ближчі, виражений дієсловом-зв'язкою стали й іменною частиною ближчі, присудок складений іменний.
5. [ ] і [].
Це станеться тоді (коли?) , як рак свисне (Народна творчість) .
1. Речення складне, сполучникове, складнопідрядне.
2. Головне речення: Це станеться тоді; підрядне: як рак свисне.
3. Складнопідрядне часу.
4. Сполучник як.
5. Між головним і підрядним реченням ставиться кома.
6. У головному реченні підмет це, виражений вказівним займенником; присудок (простий дієслівний) — станеться, виражений дієсловом; станеться (коли? ) тоді (обставина часу, виражена прислівником часу) ; речення розповідне, неокличне, двоскладне, поширене, повне.
У підрядному реченні підмет —рак — виражений іменником; присудок (простий дієслівний) — свисне — виражений дієсловом; речення розповідне, неокличне, двоскладне, непоширене, повне. коли?
Домашние задания: Другие предметы
Синтактично розібрати 5 речень. Синтактичний розбір будь яких 5-ти речень!!!
розібрати реченя дивлюсь на зорі опівнічні