Домашние задания: Другие предметы

помогите написать вобгук по беларусскому языку на тему: "Вобразная, вольная, пявучая мова беларуская мая"

можете использовать как материал для сочинения следующее:

1. Пра родную беларускую мову: адвечна новая, адвечная, адзначаная ўзнёслай прастатою (аўт. ) , багатая, баравая (аўт. ) , бясконцая, вечна жывая, вобразная, вогнетрывалая, вольная, высакародная, вялікая, гаваркая, гарачая, гаючая, глыбінная, гнуткая, гордая, гучная, дарагая, дзівосная, дзіўна жывучая (аўт. ) , дзіўная, жыватворная, жыватворчая, жывая, жытнёвая (аўт. ) , звонкая, ільняная (аўт. ) , іскрыстая, кроўная, крыштальная, крэўная (разм. ) , лаканічная, ласкавая, любімая, магутная, матчына, мілагучная, мілая, мяккая, найбагацейшая, найчысцейшая, невычэрпная, непаўторная, неўміручая, нязводная (аўт. ) , няспынна-плынная (аўт. ) , па-народнаму невычэрпна багатая (аўт. ) , паэтычная, песенная, праўдзівая, пявучая, раздольна-велічная (аўт. ) , раздольна-вячыстая (аўт. ) , раздольная, родная, родненькая, сакавітая, сакаўная, самая славянская, светлая, сівая, сіняя, спеўная, спрадвечная, старажытная, сучасная, сялянская, трапяткая, узнёслая, цвёрдая, цёплая, цудоўная, чароўная, чыстая  грымотная, грымучая, забітая, загнаная, задушаная, убогая.

Наша родная мова ...Гнуткая, пявучая, адвечна новая, без якой нельга ўявіць сабе свайго жыцця, як без хлеба, як без паветра (У. Караткевіч) . Хто ж нас абакраў зухавата? Хто ў душах святое забіў? Ну хто без віны вінаватай адвечную мову зрабіў? (В. Жуковіч) .

Аднак жа ніхто з вялікіх не сказаў пра родную мову прыгнечаных, абяздоленага беларуса так, як сказаў гэта ён [Міцкевіч] , з эўрапейскай трыбуны назваўшы яе найбагацейшай і найчысцейшай з усходнеславянскіх моў, адзначанай узнёслай прастатой (Я. Брыль) .

“І буду, буду пісаць, — зноў усміхнуўся Алесь. — ...Бо недарма ў душы маёй жыве і ўсё крышталізуецца ўпэўненасць, што і нам, шматпакутнікам-беларусам, нароўні з усімі дадзена права жыць сапраўдным жыццём, што і нам, на нашай бясконца, дзіўна жывучай, па-народнаму невычэрпна багатай мове давядзецца яшчэ сказаць чалавецтву наша вялікае, братняе слова! ”... (Я. Брыль) .

Посмотрите материал для вашего сочинения здесь:

http://miorcenter.narod.ru/index.files/page0011.htm
и здесь:

http://belsoch.botan.ws/219.htm
Айнур Карамов