. Перепишите предложения. Определите по грамматическим признакам, какими частями речи являются слова, оформленные окончанием –s, и какую функцию это окончание выполняет, то есть является ли оно:
a) показателем 3-го лица единственного числа глагола в Present Simple (Indefinite);
b) признаком множественного числа существительного;
c) показателем притяжательного падежа имени существительного.
Предложения переведите на русс языке.
1) Wise employers try to keep office workers happy.
2) Mr Smith enjoys selling computers.
3) The manager leavers work at 5.
4) Mr green's office. Can I help you?
5) The nation's income is the income of the costumers.
II. Выберите соответствующее местоимение из данных в скобках. Переведите предложения на русском языке.
1) All employees brought (their, them) copies of the budget.
2) While Mr Dugan waited, we reviewed (his, him) application.
3) Г-Fife attended the conference with (her, his) secretary.
4) This is our office and that is (your, yours).
5) (My, Mine) office is bigger than (her, hers), but (her, hers) is nicer.
III. Перепишите предложения и переведите их на русс языке. Определите типы вопросов.
1) what's the salary?
2) Have you got any thoughts on the management reorganization?
3) this Is our new product range?
4) Who was not pleased with it?
5) What sort of return can we expect?
IV. Перепишите следующие предложения, определите видо – временную форму глаголов и укажите их инфинитив. Переведите предложения на русском языке.
1) We always try to keep firm control over expenses.
2) E – mail is used to quickly send messages.
3) Microsoft. Juarez prepared the contract.
4) The shipment will be received by the clerk.
5) This document was signed by the director.
Домашние задания: Другие предметы
Помогите по английскому языку пожалуйста
I.
1) employers; workers - признак множественного числа существительного;
2) enjoys - показатель 3-го лица единственного числа глагола в Present Simple (Indefinite); computers - признак множественного числа существительного;
3) leavers - показатель 3-го лица единственного числа глагола в Present Simple (Indefinite); costumers - признак множественного числа существительного;
4) Mr Green's - показатель притяжательного падежа имени существительного.
5) nation's - показатель притяжательного падежа имени существительного.
II.
1) All employees brought their copies of the budget.
2) While Mr Dugan waited, we reviewed his application.
3) Г-Fife attended the conference with his secretary.
4) This is our office and that is yours.
5) My office is bigger than hers, but hers is nicer.
III.
1-Special 2-General 3-General 4-Special 5-Special
IV.
1) try - Present Simple - to try
2) is used - Present Simple Passive - to use
3) prepared - Past Simple - to prepare
4) will be received - Future Simple Passive - to receive
5) was signed - Past Simple Passive - to sign
II.
III.
IV.
1) try - Present Simple - to try
3) prepared - Past Simple - to prepare
Андрей Аникушин
Спасибо огромное
I 1) (b)
2) (а)
3) (b)
4) (c)
5) (c,b)
II 1 them
2 his
3 his
4 yours
5 my, her, hers
III 1 wh-question
2 general
3 yes/no question
4 wh-question
5 wh-question
IV 1
2) (а)
3) (b)
4) (c)
5) (c,b)
II 1 them
2 his
3 his
4 yours
5 my, her, hers
III 1 wh-question
2 general
3 yes/no question
4 wh-question
5 wh-question
IV 1
Елена Золотухина
1 try - present simple- to try
2 is used- present simple passive - to use
3 prepared - past simple - to prepare
4 will be received - future simple passive - to receive
5 was signed - past simple passive - to sign
3 prepared - past simple - to prepare
Андрей Аникушин
Спасибо огромное