Помогите написать сочинение по английскому, на тему "Как празднуют день рождение в России "(50-60 слов)
• Еда • Декорации •Веселья
Домашние задания: Другие предметы
Помогите написать сочинение по английскому!
Russian Birthday Party Traditions
Birthday parties are a popular tradition in Russia, just as in other parts of the globe. Traditional Russian birthday meals involve fish, both in pickled and smoked form. Potato and beet salads alike are also common items on the Russian birthday menu. Some Russians enjoy cake on birthdays, but doubled-crusted pies are extremely common, too. These pies are generally sweet and filled with fruit. Birthday parties in Russia generally take place on weekends when most people are free to attend. They generally last for both lunch and dinner. Russian birthday parties are typically scheduled either for the exact birth date, or a little after it. Russians generally don't celebrate birthdays before their date, as this is considered hubristic and bad luck. Birthday parties for Russian children often are centered around games. One traditional game involves the guests singing about preparing a karavay. Karavays are a type of sweetbread frequently served at celebratory events such as birthdays, weddings and festivals. The bread is round and has a thick texture. Once the children are through singing the karavay song, they surround the celebrant and dance. Decorations are also big parts of Russian birthday parties for children.
Водка пива водка пива, пад канец карпаратива
Пад васточные мативы выпалняем нармативы
Ты уходиш так красива, была крута всем спасиба
Джин и тоник джин и тоник, я в душе такой разбойник
Не павериш сам не верю, но джин тоник в эта верит
Спрайт тэкила спрайт тэкила, меня в оващ превратила
Акуратна улажила, нежна лавашом накрыла
Водка с сокам памидорным, ну нибуть таким упорным
Проста пакраснели гласки, ат двух капилек табаски
После сотачки абсента, стали все гаварить с акцентам
И зачем абразаванье, для взаима паниманья
Шакаладный, есть вишнёвый и канешна же миндальный
Пробуй чачу, угащаю, ничиво ни заприщаю
Хватит пить, паеш закуски, я уш понял что ты руский
И паэтаму братэлла, ат Вахбета Изабелла
Акуратна улажила, нежна лавашом накрыла
Пробуй чачу, угащаю, ничиво ни заприщаю
И паэтаму братэлла, ат Вахбета Изабелла