Религия, вера
Уплетая блины и поздравляя друг друга с Масленицей, как часто православные вспоминают Христа??
Какраз тогда они его не вспоминают.
Третья заповедь: Не поминай имени Господа Бога твоего всуе, празднование и поедание блинов -это суета житейская
Сырная седмица не имеет ничего общего с гулянками и с какими-то широкими масленницами
В храмах идет подготовка к великому Посту и поются уже великопостные молитвы, а для православных и воцерковленных настала уже мясопустная седмица.
Я на диете. Сбросил за месяц 7 кг. Да простит меня Бог, за тщеславие.
Замешиваешь тесто говоришь :"Господи, Иисусе Христе, Сыне Единородный Безначальнаго Твоего Отца, Ты сказал пречистыми Твоими устами :" Без Мене не можете творити ничего. " Господи мой, Господи, верою вмещу в душе моей и сердце Тобою сказанное, припадаю к Твоей благости: помоги мне, грешному, сие дело, мною начинаемое, о Тебе Самом совершити, во имя Отца и Сына и Святаго Духа, молитвами Богородицы и всех Твоих святых. Аминь.
Печёшь -- тоже самое.
Напёк блинов, говоришь: "Исполнение всех благих Ты еси, Христе мой, исполни радости и веселия душу мою и спаси мя, яко един Многомилостив, Господи, слава Тебе. "
Накрыл на стол :"Очи всех на Тя, Господи, уповают, и Ты даеши им пищу во благовремении, отверзаеши им щедрую руку Твою и исполняеши всё живущее благоволения"
Натрескался блинов: "Благодарим Тя, Христе Боже наш, яко насытил еси нас земных Твоих благ; не лиши нас и Небеснаго Твоего Царствия, но яко посреде учеников Твоих пришел еси, Спасе, мир подавая им, прииди к нам и спаси нас. "
Печёшь -- тоже самое.
Молитва на благословение еды и пития мирянам
Господи Иисусе Христе, Боже наш, благослови нам пищу и питие молитвами Пречистыя Твоея Матери и всех Святых Твоих, яко благословен еси во веки. Аминь. (И перекрести пищу и питие) .
Молитва после вкушения пищи
Благодарим Тя, Христе Боже наш, яко насытил еси нас земных Твоих благ; не лиши нас и Небеснаго Твоего Царствия, но яко посреде учеников Твоих пришел еси, Спасе, мир даяй им, прииди к нам и спаси нас
Молитва после вкушения пищи
Не так часто как ты.
после каждой вывалившейся икринки, вместе с чертом
часто вспоминают когда уплетают мацу
православие это полуязычество.