Школы
Переведите на английский русское слово "сколько":
Сколько у Вас детей? Сколько Вам лет? Сколько стоит эта ваза?, Сколько вы сегодня выпили молока?сколько книг в шкафу? сколько километров от Москвы до Питера? Сколько я ещё буду ждать? сколько раз я тебе говорил, а ты...!
How many children have you got?
How old are you?
How much is this vase?
How much milk have you drunk today?
How many books are there in the book-case?
How far is Moscow from Saint-Petersburg?
How long will I be waiting for you?
How many times had I told you, and you....
Вроде, так....
How old are you?
How much is this vase?
How much milk have you drunk today?
How long will I be waiting for you?
Вроде, так....
How many, how much, how old
How many children do you have?
How old are you?
How much does this vasa cost?
How much milk have you drunk today?
How many books are there in the bookcase?
How many km are there from M. to PB.?
For how much time will I wait for?
I have told you for many times, but you..!
How old are you?
How much does this vasa cost?
How much milk have you drunk today?
How many km are there from M. to PB.?
For how much time will I wait for?
How many at you children? How old are you? How many there is this vase?, How many you today have drunk some milk? How many books in a case? How many kilometers from Moscow up to Peter? How many I shall wait still? How many I spoke time to you, and you...!
Aigerima Baltabaeva
Это Вам переводчик наляпал такие ужасные ошибки???
Фатимочка Нагонова
Да,он!!!
how many - когда речь идет о количестве в штуках
how much - в остальных случаях (например, сколько времени)
с сущ. в ед. - how much
с сущ. во мн. - how many
Вам переводят с ошибками :-)! Правильно у девушки Красивая сказка :-)!.
Aigerima Baltabaeva
А какие ошибки у Ксении? Если не трудно, напишите, пожалуйста. Надо знать, чтобы не делать такие ошибки самому. :)
Ольга Киселева
Оля! Оцениваю ответы я. Спасибо, конечно, за подсказку. Однако не надо это делать за автора вопроса. Ответы нужны не мне, а ученикам, которые читают эти вопросы и ответы.
how many