1. Подчеркни правильный перевод: (6б.)
булышчы: помощник, маляр, был;
савыт-саба: поставит, посуда, кухонный гарнитур;
идән себерәм: подметаю пол, мою пол, вытираю пыль;
эшчән малай: ленивый мальчик, работящий мальчик, добрый мальчик;
ярдәмчел кеше: отзывчивый человек, быстрый человек, умный человек.
ярдәмче: помощник, маляр, был;
тәрбияле: умный, воспитанный, опрятный;
аш пешерәм: подметаю пол, варю суп, вытираю пыль;
җитез кыз: ловкая девочка, медлительная девочка, умная девочка;
ихтирамлы кеше: отзывчивый человек, почтительный человек, умный человек.
3. Вставь пропущенные буквы. (5б) по учебнику, тексты
Беләсе__ме, себ__рә, са__ыт-саба, бул__ша, дәрә__ә, ярд__м, шаг__йрь, дөр__с, әлб__ттә, мин__мчә. Бел__сеңме, рә__мәт, ярд__м итә, бәх__ткә каршы, кир__сенчә, оз__н, ап__ак, __ыештыра, берк__нне, а__ырды.
4. Вместо точек вставь нужные окончания. (4б.)
1. Сумкасы_____ үзе күтәр_____гән, әнисе күтәр______. 2. Мин өйгә кайт_____, әни эш_____ китте. 3. Мин елга_____ су алып кайт______. 4. Аның әни_____ бик күп эшли. 2. Без өй_____ кайткач, әни без_____ сорады. 3. Мин елга_____ пароход күрде_____. 4. Тырыш_____ң, син бишле ала_____.
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с мамой ___________________________________________________________,
- всегда помогаете маме ______________________________________________________,
- любите пить холодный сок __________________________________________________.
6. Спроси у друга: (6б.)
- принёс ли он хлеб __Син ипи алып _кайттыңмы_ ?
- помогает ли он маме ______син әниеңә булышасыңмы______________ ?
- сварил ли он суп _син аш пешердеңме___ ?
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син әниеңә булышасыңмы?
- _____, __________________________________________________________________.
- Нәрсә эшлисең?
- ___________________________________ , ___________________________________ .
- ________________________________________________________________________?
- Әлбәттә беләм!
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с папой ___________________________________________________________,
- не помогаете маме ______________________________________________________,
- любите варить суп __________________________________________________.
6. Спроси у друга:
- принёс ли он молоко ________________________________________________________ ?
-на улице жарко ____урамда эссеме__________________________________?
- любит ли он работать ______син эшләргә яратасыңмы________________ ?
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син кем белән яшисең?
- _____________________________________________________________________.
- Син аңа булышасыңмы?
- __________.
- _______________________________________________________________________ ?
- Өй җыештырам, савыт-саба юам, сеңлемне бакчага илтәм.
Полина Буймистрова
Полина Буймистрова 19:24
Что где?!
Школы
Помогите пожалуйста решить контрольную работу по татарскому языку !!!
1. Подчеркни правильный перевод: (6б.)
булышчы: помощник
савыт-саба: посуда,
идән себерәм: подметаю пол,
эшчән малай: работящий мальчик
ярдәмчел кеше: отзывчивый человек
ярдәмче: помощник, маляр, был;
тәрбияле: воспитанный,
аш пешерәм: варю суп,
җитез кыз: ловкая девочка,
ихтирамлы кеше: почтительный человек,
Беләсеңме, себерә, савыт-саба, булыша, дәрәҗә, ярдәм, шагыйрь, дөрес, әлбәттә, минемчә. Беләсеңме, рәхмәт, ярдәм итә, бәхеткә каршы, киресенчә, озын, аппак, җыештыра, беркөнне, акырды.
1. Сумкасын үзе күтәрмәгән, әнисе күтәргән 2. Мин өйгә кайткач, әни эшкә китте. 3. Мин елгадан су алып кайттым. 4. Аның әнисе бик күп эшли. 2. Без өйгә кайткач, әни бездән сорады. 3. Мин елгада пароход күрдем. 4. Тырышсаң, син бишле аласың.
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с мамой _Әни белән яшим
- всегда помогаете маме _һәрвакыт әнигә ярдәм итәм.
- любите пить холодный сок _салкын сок эчәргә яратам
6. Спроси у друга: (6б.)
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син әниеңә булышасыңмы?
- _Әйе____, __________________________________________________________________.
- Нәрсә эшлисең?
- Өй җыештырам___________________________________ , ___________________________________ .
- Ашарга әзерли беләсеңме?
- Әлбәттә беләм!
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с папой __әти белән яшим
- не помогаете маме _әнигә булышмыйм
- любите варить суп _аш пешерергә яратам
6. Спроси у друга:
- принёс ли он молоко __Син сөт китердеңме ?
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син кем белән яшисең?
- _Әни белән
- Син аңа булышасыңмы?
- Әлбәттә
- Ни эшлисең?
булышчы: помощник
савыт-саба: посуда,
идән себерәм: подметаю пол,
эшчән малай: работящий мальчик
ярдәмчел кеше: отзывчивый человек
ярдәмче: помощник, маляр, был;
тәрбияле: воспитанный,
аш пешерәм: варю суп,
җитез кыз: ловкая девочка,
ихтирамлы кеше: почтительный человек,
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с мамой _Әни белән яшим
6. Спроси у друга: (6б.)
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син әниеңә булышасыңмы?
- Нәрсә эшлисең?
- Ашарга әзерли беләсеңме?
- Әлбәттә беләм!
5. Как скажешь, если: (6б.)
- живёте с папой __әти белән яшим
- не помогаете маме _әнигә булышмыйм
6. Спроси у друга:
7. Дополните диалог. (6б.)
- Алия, син кем белән яшисең?
- _Әни белән
- Син аңа булышасыңмы?
- Әлбәттә
- Ни эшлисең?