Вам бы фильм "Раскол" посмотреть, сразу вопросы и отпали бы.
Раскол
Общество
А старообрятцы это кто язычники? Кто у них Бог ?
Стас Михайлов
Старообрядцы православные христиане не принявшие Церковную реформу патриарха Никона
Символ веры старообрядцев мало отличается от символа веры РЛЦ
1. Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым.
2. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век; Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, а несотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша.
3. Нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго с небес и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, вочеловечшася.
4. Распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребена.
5. И воскресшаго в третий день по Писанием.
6. И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца.
7. И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Егоже Царствию несть конца.
8. И в Духа Святаго, Господа истинного и животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки.
9. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь.
10. Исповедую едино крещение во оставление грехов.
11. Чаю воскресения мертвым.
12. И жизни будущаго века. Аминь
11. Чаю воскресения мертвым.
12. И жизни будущаго века. Аминь
старообрядцы в отличии от никониан крестятся двумя перстами ..патриарх никон ввел такое понятие во имя отца ..сынаи и святого духа )
Старообря́дчество-древлеправосла́вие: чё непонятно-то?
Стас Михайлов
тоже христиане.