В Windows 7 эта информация уже есть в самой системной службе DNS клиента. .
Windows 7: “localhost name resolution is handled within DNS itself”
интересный коммент. .
"I checked with a developer on the Windows team, and the actual answer is much more innocuous than the other answers to this post :)
At some point in the future, as the world transitions from IPV4 to IPV6, IPV4 will be eventually be disabled/uninstalled by companies that want to simplfy network management in their environments.
With Windows Vista, when IPv4 was uninstalled and IPv6 was enabled, a DNS query for an A (IPv4) address resulted in the IPv4 loopback (which came from the hosts file). This of course caused problems when IPv4 was not installed. The fix was to move the always present IPv4 and IPv6 loopback entries from the host into the DNS resolver, where they could be independently disabled."
Программное обеспечение
[windows] [hosts] В windows 7 файл hosts содержит одни комментарии. Как происходит определение 127.0.0.1 -- localhost?
не гони . все там есть
# 127.0.0.1 localhost
# убери
# 127.0.0.1 localhost
# убери
Михаил Константинов
Это комментарии! Но с ними локалхост всё равно определяется. Как только%)
127.0.0.1 - IP-адрес, с помощью которого компьютер может обратиться по сети к самому себе, , независимо от наличия у него подключения к сети, вида оной и адреса компьютера в ней. Если установить Apache HTTP, запустить сайт, то набрав в браузере localhost, вы зайдете на страничку которую создали)