Russia’s cybercriminals getting away with it
As millions of computer users fall victim to online extortion schemes by Russian cyber gangsters, the recent raid on one such gang is unlikely to halt the epidemic, experts say.
Cyber gangs use a variety of Trojan viruses, known as “winlockers”, which lock down PCs’ operating systems. To unlock them users have to send several text messages, often amounting up to 1,000 roubles ($33), to receive a code that will unfreeze the computer.
Kaspersky Lab, Russia’s leading computer security firm, said it logged 5 million inquiries in the first half on the year from people trying to get hold of the code. The firm has published a list of codes on its website, but hackers are constantly changing the passwords, said Alexander Gostev, an anti-virus expert at Kaspersky.
Gang busted
In a sign the authorities could finally be getting to grips with the problem, last month 10 members of a cyber gang were detained by the police’s computer crimes department, known as Department K.
With plenty of data to analyse, the authorities are expecting a long investigation. Irina Patsukova, a spokeswoman for the department, said they could not disclose the names of the group due to the secrecy of the investigation.
“First, there should be full understanding about who did what within the group,” she told The Moscow News. “We also have to identify all the instances of crime, and all the victims.”
Raking in millions
According to investigators, the gang raked in millions of dollars from its winlock scam.
People in Russia, Ukraine, Belarus and Moldova were affected by the scam, which reportedly earned crooks as much as $16 million in a month, according to online journal Host Exploit.
While the arrests have been viewed as a positive step towards tackling Russia’s rampant cybercrime, Gostev said that this was just one of numerous groups profiting from winlock scams.
Courts ‘too soft’
Experts have also accused courts of going soft on cybercrime – and doleing out only lenient sentences.
In the latest example, on Sept. 9 Viktor Pleshchuk, a resident of St. Petersburg, was found guilty of stealing 275 million roubles ($9 million) by hacking into the US arms of Royal Bank of Scotland’s Worldpay, a money transfer service.
But instead of receiving a custodial sentence, he was given four years probation and a six-year suspended sentence.
Pleshchuk’s gang used pin codes taken from the Scottish bank’s payment system to plunder cash from ATMs with fake debit cards.
“Pleshchuk received a reduced sentence for cooperating with authorities,” the Prosecutor General’s Office said in a statement after the hearing.
Soviet joke
Eugene Kaspersky, who co-founded Kaspersky Lab with his wife, Natalya, made fun of the lenient sentence on his blog: “Long live the Russian court, the most humane court in the world,” he joked, referring to a classic Soviet catchphrase.
In a poll on Kaspersky’s website taken before the verdict, Internet users voted for harsher sentences, including lengthy jail terms.
French connection
The arrest of a notorious Moscow-based hacker, nicknamed BadB, in France is a fresh sign that Russian authorities aren’t shutting down online gangsters, The Wall Street Journal commented.
BadB, whose real name is Vladislav Horohorin, could face up to 12 years in prison if convicted on charges of selling stolen credit card numbers.
But with the public demanding tougher measures against the fraudsters, the criminals’ tactics are also getting more aggressive.
Gangs’ Trojans now leave pornographic images on the screen when locking the operating system to encourage parents to pay up quicker to prevent their children from seeing the images.
Patsukova, of Department K, said that victims of cybercrime gangs have the right to apply for compensation. Complaint forms can be found on the Interior Ministry’s web site.
ВУЗы и колледжи
Добрые люди :))Переведите статью пожалуйста :)
киберпреступникам в России все сходит с рук .
Как миллионы компьютеров жертвой падения пользователей к онлайн-схем вымогательства со стороны русских гангстеров кибер, недавний рейд на одной из таких банд маловероятно, чтобы остановить эпидемию, говорят эксперты.
Кибер банды использования различных троянских вирусов, известных как "winlockers", который блокировки системы ПК "операционной. Чтобы разблокировать их пользователи должны отправить нескольких текстовых сообщений, часто размере до 1.000 рублей ($ 33), чтобы получить код, который будет разморозить компьютера.
"Лаборатория Касперского", ведущий компьютерной безопасности России в фирме, говорит, что вошли 5 миллионов запросов в первом полугодии на год от людей, которые пытаются заполучить код. Фирма опубликовал список кодов на своем веб-сайте, а хакеры постоянно меняются пароли, сказал Александр Гостев, антивирусный эксперт Лаборатории Касперского.
Gang Busted
В знак власти могли бы, наконец, будет получать в борьбу с проблемой, в прошлом месяце 10 членов банды кибер были задержаны компьютер полиции преступления отдел, известный как Департамент К.
С большим количеством данных для анализа, власти ожидают длительного расследования. Ирина Patsukova, представитель отдела, заявили, что не может раскрывать названия группы из-за тайны следствия.
"Во-первых, не должно быть полное понимание о том, кто сделал то, что в рамках группы", сказала она "Московские новости". "Мы также должны определить все случаи преступлений, а также всех жертв".
Загребать миллионы
По данным следствия, банда заработал миллионы долларов от ее Уинлок афера.
Люди в России, Украине, Беларуси и Молдовы, пострадавших от аферы, которые, по сообщениям заработали мошенники как много как $ 16 млн. человек в месяц, по данным интернет-журнал Host эксплуатировать.
Хотя аресты были рассматриваться как позитивный шаг в направлении борьбы с киберпреступностью безудержной России, Гостев сказал, что это лишь одна из многочисленных групп прибыль от Уинлок мошенников.
КулоновскогоФондовая биржа РТС "слишком мягкой"
Эксперты также обвинил суды собирается мягкие по киберпреступности - и doleing только мягкие приговоры.
В последней, например, 9 сентября Виктор Pleshchuk, житель Санкт-Петербурга, был признан виновным в краже 275 млн рублей ($ 9 млн) путем взлома в объятия США Королевский Банк Шотландии WorldPay, услуг денежных переводов.
Но вместо того чтобы получать в виде лишения свободы, он получил четыре года условно и шести годам лишения свободы условно.
Банда Pleshchuk используется пин-кодов, принятых от платежной системы шотландского банка грабить деньги в банкоматах с поддельными дебетовых карт.
"Pleshchuk получил снизил срок наказания за сотрудничество с властями, " Управление Генеральной прокуратуры говорится в заявлении после слушания.
Советский анекдот
Евгений Касперский, который одним из основателей "Лаборатории Касперского" с его женой, Натальей, высмеивали мягкий приговор в своем блоге: "Да здравствует русского двора, самый гуманный суд в мире", пошутил он, обращаясь к классическим советским лозунгом .
В опросе на сайте Касперского приняты до вынесения приговора, интернет-пользователи проголосовали за более жесткие приговоры, в том числе длительным срокам тюремного заключения.
Французский связной
Арест пресловутый московский хакер по прозвищу Бадб, во Франции свежие признак того, что Россию власти не закрывая онлайн бандитов, The Wall Street Journal прокомментировал.
Бадб, чье настоящее имя Владислав Horohorin, грозит до 12 лет в тюрьме, если осужденный по обвинению в продаже украденных номеров кредитных карт.
Но с общественностью требуют более жестких мер против мошенников, тактика преступников также становятся все более агрессивными.
Троянов Банды "теперь оставляют порнографические изображения на экране при блокировке операционной системы для поощрения родителей заплатить быстрее, чтобы предотвратить их дети не ви
Gang Busted
Загребать миллионы
Советский анекдот
Французский связной