Сразу скажу, нужен дословный перевод!
Валентин (Valentinus) (ок. 100 - ок. 161)
- античен мислител, един от най-големите автори на гностични произведения. Роден и получил образование в Египет, където приема християнството. Мирогледът на Валентин се формира под влиянието на Василид, но той се смята за наследник на тайно апостолско предание, което възприема от някой си Теод, когото представя за познаващ ап. Павел. Още в Александрия има последователи, но с особена популярност започва да се ползва в Рим, където пристига през 40-те години на ІІ век. Има дори момент, когато му предричат мястото на римски епископ, но на това се възпротивяват защитниците на православието, по-специално мчк. Юстин Философ. Според някои сведения Валентин е отлъчен от църквата. Умира на остров Кипър. И макар че е отхвърлен като лъжеучител, доста дълго съществуват групи негови привърженици.
Доктрината на Валентин не е така мрачна и песимистична като доктрината на Василид, но в общи линии е близка до нея. Двамата гностици разглеждат света като еманация на висшето непостижимо Божество (Бездната) . От Бездната се раждат на двойки тридесет духовни начала - еони (гръц. мaўiўwn 'век, вечност'), представляващи пълнотата на вторичното битие - Плеромата (гръц. pl/rwma 'пълнота'). Плеромата се опитва да се съедини с Бездната.
Един от еоните, Мъдростта (sofja), нарушава в страстния си порив към Единствения хармонията на Плеромата и създава жалкия свят на материята. За да възстановят равновесието на двата висши еона на света идват Христос и Св. Дух. Те разкриват тайната на хармонията и пълнотата. Към тази тайна се приобщават избраните и посветените, които се освобождават от веригите на материята чрез висшето мистич. знание (гносис) .
Учението си Валентин излага в книгата "Евангелие на Истината" (намерена през 1945 г. в Египет близо до г. Наг Хамади) . Христос е изборазен в нея като небесно Същество, което само има "подобие на плът" и се опитва да разтвори очите на хората за духовната им природа. "Той им дава светлина. Той им дава път. Този път е истината, на която той учи". Спасението на човека е в събуждането му от съня, а сънят е земния живот, изпълнен със страдания. Спасението е в това да осъзнаеш себе си като единосъщ със света на небесната Плерома. Тези идеи, напомнящи поразително гръко-индийската мистика, са по същество дълбоко чужди на апостолското предание за Христос.
ВУЗы и колледжи
Люди срочно нужен перевод Болгарского языка на русский, помогите, кто поможет сразу 10 баллов! Смотрим текст внутри.
М-да.. . программы переводчики - это наше всё...=)))
Валентина (Valentinus) (ok. 100 - ок. 161)
- Древнего мыслителя, одного из величайших авторов gnostichni работ. Родился и получил образование в Египте, где он принял христианство. Уорлдвью Валентина формируется под влиянием Vasilid, однако он является наследником традиции apostolsko секретом, что занимает от одной Teod вами знать, ок. Павла. Тем не менее имеет последователей в Александрии, но с особой популярностью стали использоваться в Риме, где он прибыл в 40 лет века II. Есть еще время, когда он предсказать месте римского епископа, но это vazprotivyavat защитников православия, в частности mchk. Yustin философ. По некоторым сведениям Валентин это отлучение. Он умер на острове Кипр. И хотя он был отвергнут как lazheuchitel, долго существующей группы сторонников.
Валентин доктрина не настолько темные и pesimistichna Vasilid как доктрина, но в целом близка к ней. Оба рассматривать мир как gnostitsi эманация высшей недостижимое божество (глубина) . Рождается из глубины тридцать пар духовного дома - eoni (grats. мaўiўwn 'века вечности "), что составляет полноту жизни, среднее - Pleromata (grats. PL / rwma' полноты '). Pleromata пытается вступить с глубиной.
Один из eonite, мудрость (sofja), нарушает их страстный порыв только гармония Pleromata и создать zhalkiya мира материи. Чтобы восстановить баланс двух старших eona ближайшие мира Христос и Святой Дух. Они раскрыть секрет гармонии и полноты. Секрет этого участием выборных и освятил быть освобождены от оков материи высшими тайну. знаний (Гносис) .
Валентин доктрине, изложенной в его книге "Евангелие Истины" (в 1945 году в Египте вблизи Наг Хамади лет) . Христос в нем, как izborazen небо Будучи, в котором только "подобие плоти", и пытается распустить глаза людей, их духовной природы. "Это дает им свет. Он дает им время. Этот момент истины, который он преподает. Спасение человеку в его пробуждения от сна, и сон земной жизни, наполненной страданиями. Спасение заключается в том, чтобы реализовать себя в качестве edinosasht с миром небесным Pleroma. Эти идеи, поразительно похожи на греко-индийского мистика в основном иностранные глубокие традиции апостолов Христа