У моей любимой проблемы, я не успеваю сделать всю контрольную... нужно расставить по пунктам, и поставить во времени....
1)I’m afraid she’s tied up that day – she’s in a conference in Blackpool.
2)Ms. Simons will see you on Tuesday 14th March at 5 pm, then.
3)Hello, could I speak to Ms. Simons’ assistant, please?
4)Might I suggest Tuesday March at 5 pm?
5)I have several appointments on Monday, but I could manage Tuesday, late in the afternoon?
6)Speaking.
7)Thank you for your help. Goodbye.
8)Never mind. How about the week after?
9)That suits me fine.
10)I'd like to make an appointment to see Ms. Simons, please.
11)Thank you for calling. Goodbye.
12)Certainly, I’ll just have a look in her diary. Which day would suit you best?
13)Can she make Thursday next week?
14)Is she free on Monday, or can she make Tuesday?
15)Would some time in the afternoon be convenient?
пожалуйста, помогите мне, контрольная большая... это только одно задание....
ВУЗы и колледжи
Мне нужно срочно решить контрольную по Анг. яз. Inglish, pleas... help
Мне кажется, что тут что-то пропущено. Звонящий здоровается, но его в ответ не приветствуют, только прощаются по всем правилам этикета. Задание еще актуально?
I urgently need to solve the test on Ang. lang. Inglish, pleas ...help
My favorite problem, I do not have time to complete the whole test ...I need to put it in points, and put it in time ...1) I'm afraid she's tied up that day - she's in a conference in Blackpool. 2) Ms. Simons will see you on Tuesday 14th March at 5 pm, then. 3) Hello, could I speak to Ms. Simons' assistant, please? 4) Might I suggest Tuesday March at 5 pm? 5) I have several appointments on Monday, but I could manage Tuesday, late in the afternoon? 6) Speaking. 7) Thank you for your help. Goodbye. 8) Never mind. How about the week after? 9) That suits me fine. 10) I'd like to make an appointment to see Ms. Simons, please. 11) Thank you for calling. Goodbye. 12) Certainly, I'll just have a look in her diary. Which day would suit you best? 13) Can she make Thursday next week? 14) Is she free on Monday, or can she make Tuesday? 15) Would some time in the afternoon be convenient? please help me, quiz big ...this is just one task ...