Ол
Оля

Подчеркните глагол-сказуемое в каждом из них и определите его видо-временную форму и залог.
А). 1. In centrally planned economies government planners decide what goods will be produced.
2. Many nations of Eastern Europe are undergoing transition from communism to capitalism.
3. Before 1988 Hungary had taxed successful companies in order to provide subsidies for inefficient economie companies.
4. Some nations of Eastern Europe took steps to join the ranks of Western developed nations in becoming mixed economies.

😎. 1. Such economies are called traditional economies.
2. Some countries exhibit elements of traditional economies in their tendency to make economic decisions according to how things have been done in the past.
3. Profitable companies are allowed to keep a large share of their profit.
4. In centrally planned economies government planners set the prices at which goods are
sold.
5. The work people do is called economic activity.
6. Once the simple tools of labour were made, the need arose among the primitive men to
communicate with one another.
7.I have just been told I shall get better
wages next month.
8. Nothing more will be said about the matter.
9. This door must be kept shut.
10. The market is being investigated.

–1
Ответы
Колосова Наталья

Текст про плановую экономику и традиционную экономику. Если переведёшь, то сможешь выполнить задание. Попробуй, не сложно. Чуть позднее обсудим, что получилось.

Колосова Наталья

Сказуемое в каком времени стоит?

Ол
Оля

В будущем

Колосова Наталья

Сейчас решают. Что делают? Решают. Настоящее время. Простое, из одного глагола состоит. Какой это залог?

Ол
Оля

Страдательный?..

Колосова Наталья

Я не помню, как он по-английски называется. Я не учитель, к сожалению. Домой приеду у сына посмотрю в тетради. У вас ведь в тетради по-любому есть название.

Дм
Дмитрий

Мадам вы что, опупели что ли...) Я, конечно, в совершенстве владею тремя языками(4 со словарем), но английского среди них нет)

Ѻлегъ

а по что ответ то мой удалила?

Ол
Оля

Прошу извинить, случайно. Новый пользователь.

Ол
Оля

Может и ошиблась ресурсом..

Ѻлегъ

барышня, ты уж меня извини, но люди сюда приходят отвлечься от обыденности, пообщаться. а с подобными вопросами лучше идти на специализированный форум ...да и ответ получишь быстрее 😉🌹

Ол
Оля

Спасибо за совет)

Ѻлегъ

не за что. всех тебе благ! 🙂

Ильдар Набиуллин

Курсы английского ???

Ол
Оля

Может кто-то сможет помочь?