Дмитрий Шапилов

Помогите с временами в английском

Перепишите следующие предложения, определите в них временные формы глаголов и укажите их инфинитив

1.New York will soon celebrate the 400th anniversary of its foundation.
2.America has fifty federal states and the independent district of Columbia.
3.The USA developed from English colonies which gained their independence in 1783.

Майрамбек Тагаев

1future simple2present simple3past simple -везде active voice
1 to celebrate2 to have3to gain ----infinitive