Юлия Мацнева

Помогите, пожалуйста, с английскими временами.

Нужно открыть скобки, употребив одно из времен: Present Simple, Past Simple, Present Continuous, Future Simple.
1. Beth (not to go) shopping next day. She (to be) busy.
2. With whom you (to be) at the cinema? - I (to be) there with my friend.

Азамат Хафизов

1. Beth isn't going shopping next day. She will be busy.
2. With whom you were at the cinema? - I was there with my friend

Василий Семиков

Предидущий ответ в корне неверен:
вариант isn't going соответствовал бы подсказке в скобках (not to be going)
Следовательно: Beth will not go shopping next day. She will be busy.
Второй вариант:
В словии не сказано про время Past Contunuous, а значит не следуюет использовать was/were
Там не может быть Past Simple, так как be в прошедшем времени как раз was/were

Это тоже будущее:
with whom will you be at the cinema? I will be there with my friend.

Николай Ратушняк

1. Beth is not going shopping next day. She is busy.
2. With whom you are at the cinema? - I am there with my friend.

Луиза Никонорова

1. Однозначно: Beth will not go shopping next day. She will be busy. Это The Future Simple Tense - Будущее обычное время. В прошедшем времени слово next day следует перефразировать в "the day after the following day. Во втором случае можно использовать The Past Simple Tense или The Future Simple Tense, так как здесь альтернатива - два варианта. With whom were you at the cinema? - I was there with my friend или With whom will you be at the cinema? I will be there with my friend. Удачи вам )))