Домашние задания: Другие предметы
Помогите, пожалуйста, с английским языком.
Меня недавно перевели из немецкой группы в английскую, хотя немецкий я изучал 6 лет. Ничего в английском не понимаю, пока. Сделайте пожалуйста задание. Задание. Put the verbs in brackets into the Present simple, Present continuous, Present perfect simple or Present perfect continuous. 1.A: ...(you\do) anything interesting this evering? B: No, I ...(not\think) so. I ...(stay) in, ..(you\go) out? 2.A: How long ...(he\know) Kathy? B: Since they met at univesity. 3.A: My Friend ...(forget) to buy me something for my birthday. B: Never mind. 4.A: ...(you\read) the new Harry Potter book yet? B: I ...(read) it now actually. 5. A: Why are you in such a hurry? B: Because the film ...(start) at 8 o'clock. 6. A: What (you\do) for your holidays this summer? B: We ...(think) of going to Spain for a week. 7. A.The weather ...(get) colder since last Monday. B: I ...(know). It ...(get) colder and colder as the days go by. 8.A: ...(you\like) tennis? B: Yes, I ...(be) a member of the local club for years. 9. A: What ...(you\do)? B: I ...(taste) the soup to see if it's OK. 10: A: The room ...(smell) awful. B: Why ...(not\you\open) the window?
1.A: ARE YOU DOING anything interesting this evering?
B: No, I DON'T THINK so. I'LL STAY in, WILL YOU GO (ARE YOU GOING) out?
2.A: How long HAS HE BEEN KNOWING Kathy?
B: Since they met at univesity.
3.A: My Friend HAS FORGOTTEN to buy me something for my birthday.
B: Never mind.
4.A: HAVE YOU READ the new Harry Potter book yet?
B: I'M READING it now actually.
5. A: Why are you in such a hurry?
B: Because the film STARTS at 8 o'clock.
6. A: What ARE YOU DOING for your holidays this summer?
B: We THINK (ARE THINKING) of going to Spain for a week.
7. A.The weather HAS BEEN GETTING colder since last Monday.
B: I KNOW. It'S GETTING colder and colder as the days go by.
8.A: DO YOU LIKE tennis?
B: Yes, I'VE BEEN a member of the local club for years.
9. A: What ARE YOU DOING?
B: I'M TASTING the soup to see if it's OK.
10: A: The room SMELLS awful.
B: Why DON'T YOU OPEN the window?
PS Трудно понять что-либо, делая это "чужими" головой и руками: -)...
B: Since they met at univesity.
B: Never mind.
B: I'M READING it now actually.
5. A: Why are you in such a hurry?
8.A: DO YOU LIKE tennis?
9. A: What ARE YOU DOING?
10: A: The room SMELLS awful.
B: Why DON'T YOU OPEN the window?
ничем помочь немогу но перевод дам Заключите глаголы в кавычки в простом, Присутствующем, непрерывном, ПрисутствующЗаключите глаголы в кавычки в простом, Присутствующем, непрерывном, Присутствующем, простом или Присутствующем непрерывном совершенстве совершенства Наличия. 1.A: ...(you\do) что-либо, интересуя это evering? B: Нет, я ...(not\think) так. Я ...(пребывание) в, ..(you\go) ? 2.A: Как долго ...(he\know) Kathy? B: С тех пор, как они встретились в univesity. 3.A: Мой Друг ...(забудьте) чтобы купить меня что-нибудь на мой день рождения. B: Не обращайте внимание. 4.A: ...(you\read) новая книга Гарри Potter еще? B: Я ...(чтение) это сейчас фактически. 5. : Почему - вас в таком
...ем, простом или Присутствующем непрерывном совершенстве совершенства Наличия.