Виктор Филин

переделать предложения из активного в пассивные предложения и надо перевести новые

1)Tom gave Nick a book for his birthday
2)Lydia will show you a new book of pictures
3)Ivan Susanin led the Poles into the thickest part of the forest
4)We shall do the translation in the evening
5)My father sent for the doctor yesterdayПомогите пожалуйста заранее спасибо**))

Анна Джандан

пассивы:
1) Nick was given a book by Tom for his birthday.
2) A new book of pictures will be shown you by Lydia.
3) The Poles were led by Ivan Susanin into the thickest part of the forest.
4) The translation will be done by us in the evening.
5) The doctor was sent for yesterday by my father.