Cool

English/Помогите ответить на вопросы (примеры предложений) в части d

Саня Заец

Без соответствующей информации будет трудновато, но постараюсь.

1. What's your first name? Do you have any others? (Как вас зовут? Есть ли у вас другие миена? ) - My first name is (ваше имя) . I haven't any other names.

2. Do you like your first name? Why (not)? (Нравится ли вам ваше имя? Почему (нет), ) - Certainly, I like my first name. It is nice, sonorous, and meaning.

3. Do yuo know why your parents choose it? (Знаете ли вы, почему ваши родители выбрали его? ) - It's my grandad's name, so I was named after him.

4. Do you have a nickname? (У вас есть прозвище? ) - Like almost every child I had a nickname at school.

5. Do people have a stereotype which they associate with your name? (Есть ли у людей стереотипы, которые ассоциируются с вашим именем? ) - I believe there have always been stereotypes associated with this or that name. But my friends and relatives don't associate the meaning of my name with my personality.

6. Do yuo think your name has had effect on your life? (Считаете ли вы, что ваше имя повлияло на вашу жизнь? ) - If I were an homonym of an outstanding person, maybe it would change my life. But I have an ordinary name and I live by my own life.

7. Would you like to change your name? (Хотели бы вы сменить своё имя? ) - I don't want ot change my name, I like it, I've lived a part of my life with this name, everybody knows me by this name, and besides it's very troublesome to change all the personal documents when changing the name.

Ек
Екатерина

а напечатать самому слабо? не видно же ничего! наглость беспредельна! мало того, что надо за него перевести, так ещё и зрение напрягать, что бы помочь!