Андрей Талин

как расшифровывается google и twitter?желательно расшифровка на английском языке)

желательно расшифровка на английском языке)

Александр Аксёнов

Google Search (or Google Web Search) is a web search engine owned by Google Inc. Google Search is the most-used search engine on the World Wide Web, receiving several hundred million queries each day through its various services. The main purpose of Google Search is to hunt for text in publicly accessible documents offered by web servers.
Twitter is an online social networking service and microblogging service that enables its users to send and read text-based messages of up to 140 characters, known as "tweets". Since its launch in 2006, Twitter has become one of the ten most visited websites on the Internet, and has been described as "the SMS of the Internet."

Iroda

гугл поисковик (особый расшифровки нет) , твиттер- щебет, щебетать)

Ольга Каляева-Веселова

гугл - искаженное название числа гугол (10 в сотой) , твиттер просто название

Маргарита Кочерышкина

Global organization of oriented group language of earth