Даша Хандурина

нужно по англ яз составить 3 предложения используя что-нибудь одно в каждом: have to, had to, will have to

Nobody

I have to make a call before we leave. – Мне нужно позвонить перед уходом. When will you actually have to report? – Когда именно тебе нужно выступить с сообщением?

He had to raise his voice to be heard by the audience. – Чтобы публика его услышала, ему пришлось говорить громче.

Таня

I missed my train and I had to wait for half an hour for the next one.
It's free to get : you don't have to pay.
It's not a direct flight to New Zealand,you will have to change plane.